Sloni z Pinnawaly

Naučná stezka v Údolí slonů

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Většina slonů v lidské péči pochází v Asii z odchytů. Míst, kde slony rozmnožují, je jen poskrovnu. Jedno z výjimek je chovné centrum v Pinnawale na Srí Lance, odkud pochází i několik zvířat v pražském stádě.

Autor: Pavel Procházka Autor: Pavel Procházka

Velkorysé prostory
V Pinnawale žije přes 80 slonů, o něž se stará na 50 mahutů. Hlavní stádo se může během dne volně pohybovat na ploše několika akrů, kde má k dispozici i napáječky a kaliště. Noc tráví sloni v krytém stání.

Světové úspěchy
Význam pinnawalského chovu dalece přesahuje regionální úroveň. Za 40 let se zde narodilo okolo 70 slůňat a centrum je nejúspěšnějším chovatelem asijských slonů na světě. Přispívá tím k rozšíření záložní populace, která slouží jako cenná pojistka proti vyhynutí druhu.

Dříve a dnes
Centrum bylo založeno v roce 1975 a původně leželo v národním parku. Sloužilo jako útulek pro osiřelá slůňata a zraněné slony, kteří by v přírodě nepřežili. Později se přestěhovalo do vesničky Pinnawala a od 80. let 20. století se věnuje především chovu.

Centrum osvěty
Pinnawalské centrum se podílí také na šíření osvěty. Pomáhá zvyšovat povědomí o problémech, před kterými sloni stojí. Silné zážitky z blízkého setkání pak v návštěvnících umocňují pocit, že chránit slony je důležité.

Práce se slony
Se slony v Pinnawale se pracuje tradičními metodami. Všichni mají jména, ale až na výjimky na ně neslyší – mahuti je ovládají jako kompaktní stádo. Pokyny jim udělují hinduou – háčkem na dlouhé násadě – a slovními povely, které používají i chovatelé v pražské zoo.

Pravidelné koupání
Pinnawalští sloni se chodí v doprovodu mahutů dvakrát denně vykoupat k půl kilometru vzdálené řece. Přesun stáda přes vesnici i následné dovádění mláďat ve vodě představují hlavní podívanou, která sem přivádí turisty a s nimi prostředky pro provoz centra.




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.