Stěhování

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  16. 04. 2012


Dva těžké jeřáby, speciální kamion se speciálním kontejnerem, lana a lávky, všichni v pohotovosti – a nad tím vším Roy Smith. Ke stěhování není nic většího a nebezpečnějšího, než nač je uznávaným expertem právě tenhle v Nizozemí žijící Angličan. Přijede proto, aby nám pomohl přestěhovat naše slony.

Kdo by si myslel, že Gulab a Shanti – o samci Mekongovi vůbec nemluvě – přejdou ze starého, již zcela nevyhovujícího Pavilonu velkých savců do nového slonince po svých, šeredně by se pletl. Nejen pro starou Gulab, ale i mladší Shanti by byl podobný výlet nemyslitelný. Jsou zvyklé chodit na procházky pouze po spodní části zoologické zahrady – a to ještě jen po některých trasách. Jejich konzervatismus je přitom takový, že stačí spadlá větev, aby na některou z cest odmítaly vstoupit. A tak pojedou ve speciálním kontejneru.

To se snadno řekne, ale stěhování našich slonů potrvá dva dny a je nezbytné předem přesně vědět, kde budou stát jeřáby, kudy bude najíždět kamion, jak upevnit lana a řetězy, jak manévrovat se slony do transportního kontejneru – a zhruba tisíc dalších věcí. Plánování přitom zdaleka nemá jen technické aspekty. Shanti a Gulab jsou na sobě doslova životně závislé a i krátké odloučení budou snášet velmi těžko. Kterou z nich tedy stěhovat jako první? Jaké budou jejich reakce? řeší teď naši slonaři.

Právě otázky spojené se zvyky a pocity slonů jsou alfou a omegou nadcházející operace. Pokud jde o samotné stěhování, bude našim chovatelům hodně nápomocen Roy se svými neocenitelnými zkušenostmi, ale to nejhorší přijde nejspíš až později. Slonice si na svůj nový domov budou muset zvykat – a jakkoli je skvělý, bude to pro ně mimořádně obtížné. Gulab prožila ve starém Pavilonu velkých savců posledních čtyřicet ze třiapadesáti let svého života a Shanti v něm pobývá od svých dvou let, kdy přišla do zoo – tedy už třicet pět roků. V našem lidském světě pro tak ohromnou změnu asi vůbec nemáme měřítka…

Ano, zatímco se samotným stěhováním nám pomůže Roy a spoustu věcí si můžeme naplánovat či dokonce nacvičit, následující dny, týdny a měsíce budou už jenom na našich slonařích, jejich znalostech a lásce ke slonům i schopnosti improvizovat. Držte jim – a nám všem – palce!

Psáno pro Deníky VLP


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru