Nový spojenec ohrožených luskounů – hvězda pokračování Dne nezávislosti

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 06. 2016


Dnešní sloupek píši na cestě do Kamerunu. Kromě všeho jiného mě tam nejspíš čeká obraz, který jsem viděl už nesčetněkrát. Haldy zvířat pobitých pytláky a kusy očouzeného, páchnoucího masa. Ve střední Africe každodenní realita.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tento hrůzný obraz se zejména v posledních letech rozšířil ještě o další položku. O celé pytle šupin luskounů, které reprezentují stovky zabitých jedinců.

Luskouni jako jediní šupinatí savci –  říká se jim také „šupinatí mravenečníci“  – doplácejí na svou výjimečnost. Jak v Africe, tak v Asii, kde se vyskytují v celkem osmi druzích, byli konzumováni vždycky a jejich šupiny se odedávna používaly v tradiční medicíně. S rostoucí ekonomickou silou asijských zemí se však poptávka po jejich mase a „zázračných“ šupinách nesmírně zvýšila a luskouni se stali vůbec nejčastěji nelegálně obchodovaným zvířetem.

V Africe vykupují jejich šupiny překupníci a pašují je do Číny a do zemí jihovýchodní Asie. Pro ilustraci: ve Vietnamu vzrostla mezi lety 2008 a 2013 cena 1 kg luskouních šupin z 201 na 485 dolarů.

Rozpačité přihlížení úřadů naštěstí již v mnoha zemích skončilo a stále častěji jsou zveřejňovány zprávy o zabavených zásilkách luskounů či jejich šupin a o odsouzených pašerácích. Jenom represe však nestačí; neméně důležitá je změna postojů. V masivní kampani ve prospěch luskounů nyní vystupuje čínská herečka Angelababy. Brzo ji budeme znát také u nás, protože se objeví v blockbusteru Den Nezávislosti: Nový útok, v Číně však již dnes patří k největším celebritám.

Myslím, že z nového angažmá čínské hvězdy budou mít radost i afričtí ochránci přírody. Jestli ale příběh „šupinatých mravenečníků“ skončí podobným happy-endem, jaký lze čekat od pokračování Dne nezávislosti, si nejsem jist…

Psáno pro víkendové vydán MF Dnes.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru