Metuzalémové z říše zvířat

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  29. 08. 2016


Nejspíš se narodila někdy v době kolem bitvy na Bílé hoře. Ale odhad jejího věku se pohybuje v rozpětí mezi 270 až 510 lety a do života tak mohla vstoupit kdykoli mezi panováním Vladislava Jagellonského a Marie Terezie. Mám na mysli samici žraloka grónského, která na základě radiokarbonového datování získala prvenství v žebříčku nejvyššího věku se doživších obratlovců.

S výhradami byla dosud v čele tohoto žebříčku želva obrovská reprezentovaná samcem Adwaitou. Toho měl v polovině 18. století přivézt do Kalkaty lord Clive, a když tam Adwaita roku 2006 uhynul, byl mu přisuzován věk 255 let. Jenže není jisté, že šlo o téhož jedince, kterého dovezl lord Clive… Hlavním konkurentem žraloka grónského je proto velryba grónská.

Věk jedné z těchto velryb určil zoolog Craig George na 211 let. Jeho výsledkům, k nimž došel analýzou aminokyselin z oční čočky, však mnozí nevěřili. Satisfakce se mu dostalo až po několika letech, kdy Eskymáci při porcování jiné velryby grónské nalezli zbytky starého hrotu harpuny. Jak George zjistil, šlo o typ, který se používal jen krátkou dobu po roce 1879. Věk velryby díky tomu určil na 115 až 130 let a současně dodal na věrohodnosti svým předchozím výsledkům.

Žebříček zvířecích Metuzalémů by ale vypadal zcela jinak, kdybychom jej z obratlovců rozšířili na veškeré živočišstvo. Dokonce i žraloka grónského by téměř jistě předstihla „škeble“ arktika islandská pojmenovaná Ming. Její věk badatelé ohodnotili na 507 let!

A kdybychom do našeho pořadí zahrnuli i kolonie mořských hub a korálů, začali bychom počítat v tisících let. Některé odhady doby počátku růstu obřích oceánských hub by nás zavedly dokonce až do doby kamenné. Jenže to už by byl jiný příběh, který spíše než k individuálním věkovým rekordům směřuje k poznání, že každý tvor žije dál ve svých potomcích a díky nim se stává „nesmrtelným“.

 

Psáno pro víkendové vydání MF Dnes


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru