Valentýnský týden s luskouny

Tenhle sloupek píši v letadle, kde letušky zrovna rozdaly bonbóny ve tvaru srdce a přáníčka. Happy Valentine‘s Day!
Google naproti tomu slaví Valentýna s luskouny. Trochu se předběhl, protože Světový den luskounů se slaví vždy třetí únorovou sobotu, letos tedy 18. února, kdy tenhle sloupek čtete. Avšak spojit luskouny s Valentýnem byl dobrý nápad, který snad přispěje k většímu povědomí o těchto jedinečných savcích a vynese i prostředky na jejich ochranu.
Google ve svém doodlu a navazující interaktivní hře představuje párek zamilovaných luskounů. Jeden je červený a druhý modrý – jak jinak na Valentýna – a chodí po dvou, ale jejich tvar těla a zejména charakteristické šupiny i ve výtvarné zkratce odpovídají skutečnosti. Za milostným příběhem valentýnské interaktivní hry však vystupuje velmi temná skutečnost.
Luskouni, kteří žijí v tropické Africe a jižní Asii, jsou již dlouhou dobu nejvíce nelegálně obchodovanými zvířaty planety. Odhaduje se, že v poslední dekádě jich bylo zabito asi milion. A nepřekvapilo by mě, kdyby skutečnost byla ještě horší.
Jen dva týdny je stará zpráva o tom, že thajská pobřežní stráž zabavila zásilku tří tun luskouních šupin, pocházejících patrně z Konga. Tyto tři tuny šupin by na černém trhu mohly reprezentovat asi deset milionů dolarů. Především však stály život tisíců a tisíců luskounů.
Šupiny luskounů se používají v tradiční, zejména čínské, medicíně. V tomto ohledu jsou luskouni v podobné situaci jako nosorožci. Bohužel navíc je jejich maso ceněnou lahůdkou, a to jak v Asii, tak v Africe.
Na čínské sociální síti Weibo se jistý podnikatel před časem pochlubil, že na soukromé večeři pojedl vařeného luskouna. Prý mu velice chutnal. Ovšem neuvědomil si, že za to dnes v Číně může být až deset let vězení.
Situace se naštěstí postupně mění a valentýnská kampaň Googlu je v tomto ohledu jen špičkou ledovce. Obchod s luskouny byl postaven mimo zákon a snažení o jejich záchranu se stupňuje. V boji proti pytlákům, překupníkům a pašerákům se využívají i velice inovativní metody. Dokonce také krysy obrovské speciálně vycvičené k vyčenichání luskounů či jejich šupin.
Přesto se bráním přílišnému optimismu. Za několik hodin přistaneme v Kamerunu a obávám se, že tam opět uvidím totéž, co již mnohokrát. Zabité luskouny zabalené v pytlích spolu s mrtvolami dalších upytlačených zvířat. Pytle jejich šupin zabavené překupníkům. A dokonávající luskouny, zavěšené na stáncích u silnice.
Jestli si ještě vzpomenu na valentýnské zamilované luskouny, budou mi připadat jako z jiného světa. Ale na tom nezáleží. Mají podpořit stejné snažení, ke kterému přispívá například i česká organizace Save Elephants anebo právě naše Zoo Praha: K úsilí o ochranu africké přírody a omezení nelegálního lovu, od slonů přes gorily až po luskouny.
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní