Budou muset v zoologických zahradách hlídkovat ozbrojenci?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  11. 03. 2017


Obrázky nosorožce obklopeného samopalníky, kteří ho chrání před pytláky, k nám dosud přicházely z Afriky. Tento týden jsme však vstoupili do doby, kdy by podobné záběry mohly vznikat i v evropských zoologických zahradách.

Foto: Wikimedia Commons/Amada44 Foto: Wikimedia Commons/Amada44

V noci na úterý pronikli dosud neznámí pachatelé do zoo v Thoiry západně od Paříže a třemi výstřely usmrtili nosorožce jménem Vince. Motorovou pilou mu pak odřízli roh.

Obavy z něčeho podobného panovaly ve světě zoologických zahrad již několik let. Nelegální obchod s nosorožčími rohy totiž navzdory všem represím dlouhodobě vzkvétá. V Číně, Vietnamu i dalších asijských zemích tyto rohy slouží nejen v tradiční medicíně, ale také jako symbol bohatství a rovněž jako výhodná investice. Cena nosorožčích rohů tak již před drahnou dobou dvojnásobně překročila cenu osmnáctikarátového zlata. A v takové situaci není pro některé lidi žádné riziko dost vysoké. (Navíc v případě Thoiry patrně ani zvlášť vysoké nebylo. Zajímalo by mě, jaké tresty mohou hrozit pachatelům, ale nedělám si valné iluze.)

Enormní cena nosorožčích rohů vede k úvahám obchod s nimi zčásti legalizovat a nabídnout na trh rohy v zajetí chovaných nosorožců; koneckonců po odříznutí jim časem znovu dorostou. Právě nyní podobnou změnu navrhuje ministerstvo životního prostředí Jihoafrické republiky. Jenže pokud by k ní skutečně došlo, je velmi pravděpodobné, že se „legální“ rohy stanou zástěrkou pro ještě masivnější obchod s rohy upytlačených nosorožců. Už tak zoufalá situace by se dál zhoršila.

Nosorožcům zvoní hrana, o tom není sporu, a po zločinu v Thoiry je to ještě mnohem zřejmější. Ani zoologické zahrady však už nebudou stejné jako dřív. Zažily různé incidenty, ale nikdy nic podobného. Některé teď budou akutnímu riziku útoku čelit uřezáváním rohů nosorožcům, jenže ani to nemusí být stoprocentní řešení. Dříve nebo později by tak i v evropských zoo mohli přijít na řadu výše zmínění ozbrojenci.

Psáno pro víkendovou MF Dnes


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru