Tajemství Dívčích hradů

Rozšiřujeme naši zoo o dvacet hektarů. Nikoli v Troji, ale na druhém konci Prahy, na Dívčích hradech. Co by kamenem dohodil od místa, kde mělo stávat hradiště Vlasty a jejích spolubojovnic z dívčí války, budujeme velkou ohradu pro koně Převalského.

Na rozlehlém poli, jehož část se mění ve výběh pro divoké koně, se nacházejí tři remízky. Nebo to tak alespoň na první pohled vypadá. Ve skutečnosti jde o stromy a keři zarostlé zbytky nevelkých staveb. Jedné, dvou, tří... Vůbec mi nešlo do hlavy, co v těch místech mohlo stát. Nějaké hospodářské objekty? Nebo snad domky? Ale proč tři a proč tak malé? Byla to záhada. Ale než o ní napíšu víc, malé rozhlédnutí po okolí.
Dívčí hrady jsou zvláštní území. Ohraničují je Prokopské a Radlické údolí s Vltavou a je z nich skvělý výhled na Prahu. Mimo jiné na protilehlý Vyšehrad, kde si za dívčí války měli své hradiště vybudovat naopak muži. Ve skutečnosti však k dívčí válce asi vůbec nedošlo a jde jenom o odkaz na slovanské letnicové hry. Zato lze s jistotou doložit, že zde stával středověký hrádek Děvín. K historickým skutečnostem patří rovněž to, že za okupace vyhloubili Němci v lomu v Prokopském údolí prostory pro podzemní továrnu. Tyto prostory – později snad ještě rozšířené – sahají pod Dívčí hrady a režimu utajení podléhají dodneška.
A nyní zpět ke třem záhadným stavbám. Nedalo mi to a začal jsem studovat staré mapy. Nic, jen pole. Pak jsem se přeorientoval na letecké snímky. Jak jsem jejich databází postupoval směrem do minulosti, objekty nabývaly konkrétnějších obrysů a přibývalo jich. Jakmile jsem se však dopracoval k roku 1938, zmizely. Vrátil jsem se tedy k leteckým fotografiím, které na konci dubna a v prvních dnech května 1945 pořídily spojenecké průzkumné letouny. Na nich bylo krásně rozeznatelných pět těchto podivných objektů. Měly atypický tvar – rozhodně tedy nemohlo jít o nějaké domky – a jeden byl jako druhý. Spolu se dvěma skvrnami, připomínajícími základy stavenišť, tvořily pravidelnou síť.
Německá protiletadlová obrana, blesklo mi hlavou. Snad jsem o ní dokonce něco zaslechl... Vyvýšená plošina, pod ní z jedné strany tajné vojenské zařízení, z další Smíchovské nádraží a průmyslové podniky… Vhodnější a důležitější místo, kam rozestavět protiletadlové kanony, by se asi hledalo jen stěží.
A opravdu. Archeolog z Vojenského historického ústavu Petr Čech mi potvrdil, že šlo o baterii německého protiletadlového dělostřelectva. S vysokou pravděpodobností však podle něj nebyla dokončena. Z leteckých snímků vyčetl, že nebyla osazena kanony a chybělo středisko řízení palby i další obslužné objekty.
Ale i tak – bingo! Kdo by řekl, že na místě, kam časem zamíří naši koně Převalského, se nachází něco takhle zajímavého?!
Psáno pro MF Dnes
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní