Poslední útočiště

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 02. 2020


Ve správní budově australské rezervace Mt Rothwell jsem natrefil na zajímavý plakát. Zachycuje Austrálii plnou zvířat. Při bližším pohledu však zjistíte, že v naprosté většině jsou na něm vyobrazeny druhy, které do Austrálie zavlekli až kolonisté: králíci, velbloudi, lišky, divoká prasata apod. Vačnatci a další zástupci jedinečné australské fauny se vesměs krčí na malých ostrůvcích uprostřed celé této záplavy nepůvodních druhů. Ten plakát nejen vystihuje jeden z největších problémů Austrálie, ale také velmi jednoduše osvětluje, proč jsou nynější požáry pro původní australskou faunu natolik fatální: řada ostrůvků, kde přežívají její poslední zbytky, byla postižena ohněm či jim to hrozí.

Kunovec tečkovaný. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Kunovec tečkovaný. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Mt Rothwell, který se nachází necelou hodinu jízdy autem od Melbourne, je jedním z takových „ostrůvků“. Má plochu 450 hektarů, takže Václavské náměstí by se na něj vešlo víc než stokrát. To není zas až tolik, zejména s ohledem na skutečnost, že za ploty Mt Rothwellu dnes žije většina jižních klokanů skalních a významná část kontinentálních populací bandikuta Gunnova nebo kunovce tečkovaného. I když jde údajně o největší rezervaci prostou nepůvodních predátorů ve státě Victoria, dvě zaměstnankyně a dobrovolní spolupracovníci Mt Rothwellu vedou setrvalý boj s liškami a kočkami, které pro jejich svěřence představují smrtelné nebezpečí. Kromě těchto šelem se musejí vypořádávat i s divokými králíky (k tomu využívají mj. dva psy dingo, kteří jsou de facto také nepůvodními šelmami; do Austrálie však jejich dávní předkové přišli již s Austrálci). Na rozdíl od mnohých jiných rezervací měl však Mt Rothwell zatím to štěstí, že ho nepostihly nynější požáry. Naopak mohl přijmout zvířata z oblasti Canberry, mezi nimi deset jižních klokanů skalních, čímž se jejich počet v této lokalitě zvýšil na sto padesát. Požáry však dříve nebo později mohou dosáhnout také sem, a proto jsme ze sbírkového konta Zoo Praha poskytli do Mt Rothwellu 82 tisíc australských dolarů na nákup požární techniky či stroje na vysekávání protipožárních pásů. Snad se Mt Rothwell a jeho obyvatele podaří před požáry uchránit…

Pohled na Mt Rothwell. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Díky velkorysosti mnoha dárců (do naší sbírky jich přispělo již na 18 tisíc a vybraná částka překročila 21 milionů korun) můžeme v Austrálii podporovat celou řadu aktivit a projektů na ochranu zvířat. Po koalech zachráněných z plamenů je pro mne právě Mt Rothwell jako jeden z „ostrůvků“, kde nachází útočiště původní australská fauna, dalším významným symbolem této naší – české – pomoci.

Jižní klokan skalní v Mt Rothwell. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Psáno pro MF Dnes

Související sloupky ředitele Zoo Praha

Dopis z Lipenců

Boj o záchranu žabí ikony Austrálie

Zázraky se ještě dějí

Nejen koala. Více australským druhům hrozí, že zaniknou

Další souvisejí články

Klokan skalní (jižní)

Akutní pomoc v Mt Rothwell

Dlouhodobá podpora chovného programu a vybudování nových útočišť pro jižní klokany skalní


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru