Těším se, až vás zase pozvu do zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 03. 2020


Měl to být vrchol celého roku. Na sobotu 28. března jsme měli naplánováno otevření nové australské expozice nazvané Darwinův kráter a představení mnoha jejích jedinečných obyvatel. Samozřejmě v první řadě čtveřice ďáblů medvědovitých, těch „Belzebubových štěňat“, které jsme z Tasmánie dostali jako teprve druhá zoo v Evropě. Epidemie koronaviru nám náš plán zhatila.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V úterý, po zasedání Bezpečnostní rady státu, jsme se rozhodli zrušit či na neurčito odložit veškerý program zoologické zahrady pro veřejnost. A nejen to. Rovněž na neurčito jsme uzavřeli všechny pavilony a vnitřní expozice. Jde o preventivní opatření přijaté zejména s ohledem na to, že v uvedených prostorách dochází k větším koncentracím našich i zahraničních návštěvníků a jsou v nich mnohdy specifické mikroklimatické podmínky. Naproti tomu venkovní prostory zoo fungují víceméně jako park.

Aktualizace 12. března 17.30: Zoo Praha je od pátku 13. března až do odvolání pro veřejnost uzavřena.

Snad nemusím nikomu vysvětlovat, jak vážně v Zoo Praha bereme svou práci a jak důležití jsou pro nás návštěvníci. Přesto jsem rád, že Bezpečnostní rada státu pro tato opatření vytvořila prostor a umožnila je realizovat. Zdraví a životy lidí jsou přednější než návštěva zoologické zahrady či její příjmy. A že Covid-19 není jen obyčejná „chřipečka“ a že znamená velké nebezpečí zejména pro staré a nemocné lidi, si snad už musí uvědomovat úplně každý. Sledovat v této situaci pouze své zájmy – a je jedno jestli jde o tržby, promrhané úsilí nebo cokoli jiného – by mohl jenom naprostý sobec.

Na počátku nynější epidemie mohla být loni někde v Číně osoba, která poobědvala luskouna nebo hada. Možná. Rozhodně však nelze pochybovat o tom, že přenos koronaviru SARS-CoV-2 na lidi a následný vznik epidemie umožnilo kšeftování s divokými zvířaty a jejich konzumace. To je první poučení. Co se dělo dál, jsme již viděli v přímém přenosu i na vlastní oči. A to je druhé poučení: koronavirus byl ke škodě nás všech často podceňován a bagatelizován.

Náhradní termín slavnostního otevření Darwinova kráteru jsme předběžně stanovili na 30. května. Nevím, jestli ho bude možné dodržet, ale v každém případě se po odeznění epidemie těším na viděnou v Zoo Praha.

Psáno 10. března, v MF Dnes vyšlo 12. března.


Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha

Přísně chráněná oblast Velká Gobi A na jihozápadě Mongolska má rozlohu srovnatelnou se Švýcarskem. Je to liduprázdný, zapadlý kus světa, kde se však již řadu let podílíme na záchraně velblouda divokého. Toho by nepoučený...

Moja v Cabárcenu v den oslavy svých 20. narozenin. Foto: Miroslav Bobek

Expozice goril nížinných ve španělském Cabárcenu byla plná větví i ohromných „bonbónů“ a uprostřed visely dva transparenty se španělsky a česky psanými přáními k Mojiným dvacátým narozeninám. Trochu stranou pak byl...




Přihlášení k newsletteru