Kriticky ohrožený druh k večeři

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  06. 06. 2020


Bylo to ještě před „koronou“. Na dovolené v Palolemu v indickém státě Goa jsme se po večeři šli projít po pláži. U svých jednoduchých stánků na ní postávali prodavači ryb a mořských plodů. Vyfotografoval jsem si načervenalé chňapaly i několik soltýnů a pak jsem si s překvapením všiml, že na jednom z táců leží dva stěží čtyřiceticentimetroví žraloci. 

Žralok bílý. Ilustrační foto: Shutterstock Žralok bílý. Ilustrační foto: Shutterstock

Na žraloky jsem už nějakou dobu citlivý. Pořád mám před očima infografiku, na které je několik lidských siluet a pod nimi 11 416 ikonek žraloků. Vysvětlivka pak uvádí, že jde o počet lidských obětí žraloků za rok ve srovnání s počtem žraloků pobitých lidmi za jednu jedinou hodinu. Není divu, že žralokům po téměř 450 milionech let, kdy vládli mořím a oceánům, začíná zvonit hrana.

Onu dvojici žraloků mám určenu jako žraloky ostré, kteří naštěstí prozatím nejsou příliš vzácní. Malých žraloků různých druhů ovšem plážoví prodavači nabízeli mnohem víc. A byl mezi nimi i tenhle kladivoun.

Jde o kladivouna bronzového, který dorůstá délky až přes čtyři metry a již spoustu let je zanesen v globálním Červeném seznamu ohrožených druhů. V roce 2000 tam byl uváděn v kategorii „málo dotčený“, v roce 2007 v kategorii „ohrožený“, roku 2015 tvůrci Červeného seznamu konstatovali, že je o něm nedostatek údajů, a nakonec ho předloni zařadili do nejvyšší kategorie, mezi kriticky ohrožené druhy. Na pláži v Palolemu nám ho přitom tamní prodejci nabízeli k večeři… A nedosti na tom: V následujících dnech jsem těchto kriticky ohrožených žraloků viděl u různých prodejců ještě několik.

Jistě, je řada mnohem více ohrožených druhů paryb i ryb, ale zrovna tenhle kladivoun je cílem masivního lovu kvůli ploutvím, vysoce žádaným Číňany, a jeho početnost velice rychle klesá. Současně je však také „vedlejší škodou“ při komerčním a průmyslovém rybolovu. V některých částech Atlantiku se údajně jeho populace za posledních 30 let snížily o více než 95 %. A to jsou problémy úplně jiné úrovně než stánky na jedné pláži.

Právě na drancování moří a oceánů zejména průmyslovým a nelegálním rybolovem, které vede k zásadnímu poklesu početnosti mnoha druhů mořských organizmů, bude upozorňovat kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nazvaná „Which Fish?“. V naší zoo ji zahájíme v pondělí, u příležitosti Světového dne oceánů – a veškerou pozornost během ní věnujeme žralokům i dalším ohroženým parybám.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru