Drákulův papoušek. Ochrání ho naftalín?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  16. 01. 2021


Vypadá, jako by byl zahalený v černém plášti s podšívkou z rudého hedvábí. K tomu má ostře řezané rysy a olysalou hlavu. Úplný ptačí Drákula.

Tricha orlí, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Tricha orlí, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Papoušek tricha orlí, občas nazývaný také Dracula parrot, se vyznačuje opravdu výjimečným vzhledem, a pozoruhodný je i v řadě dalších ohledů. Proto mě trochu překvapilo, že v prodejích našich Stravenek pro zvířata zůstává na chvostu, jinými slovy, že zvlášť nezaujal. Alespoň tedy prozatím.

Když je zoo otevřená, můžete pár trichů orlích vidět v novoguinejské expozici Rákosova pavilonu. Další pár máme v zázemí a kolegům se daří uměle odchovávat i jeho mládě; to by ovšem bylo téma pro samostatný článek. Oba „expoziční“ trichové často posedávají na větvích téměř pod střechou, což myslím celkem odpovídá tomu, jak se chovají ve své domovině v mlžných lesích Nové Guineje – tam prý také s oblibou vyhledávají suché větve vyčnívající nad porostem, z nichž mají přehled po krajině.

Kombinace vzhledu trich, této jejich zvyklosti a koneckonců i druhového jména – o Drákulovi nemluvě – by mohla vyvolat dojem, že jde o predátory nebo přinejmenším mrchožrouty. Nic není vzdálenější pravdě. Trichové orlí se živí fíky a dalším ovocem, květy a nektarem. U nás v zoo dostávají speciální ovocné nektary a čerstvé ovoce, například papáju, která je pro ně nezbytná. Denní Stravenka à 50 Kč.

S potravními zvyklostmi trichy orlího souvisí i jeho vzhled. Olysalá, jakoby supí hlava (která se zasloužila o další jeho označení – vulturine parrot, supí papoušek) eliminuje problém znečištění peří rostlinnými šťávami.

Jako je tomu u nespočtu jiných druhů, také trichů orlích v přírodě ubývá. Jejich situace ještě není kritická – na Nové Guineji jich stále žijí řádově desetitisíce –, ale to by se mohlo změnit jak vlivem ničení jejich prostředí, tak vlivem lovu. Ten, jak se ukázalo, může být velice rozsáhlý. Červené peří trichů (tu rudou podšívku jejich černého pláště) totiž některá etnika na Papui Nové Guineji používají při výrobě čelenek. V tomto ohledu proslul okres Kerowagi. Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society (WCS) je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně 8 % celkové předpokládané populace trichů orlích. V témže okrese se mezi obyvatelstvem nachází údajně tolik čelenek, že na jejich výrobu muselo být v průběhu času „spotřebováno“ 160 až 280 tisíc (!) trichů orlích. Mnohonásobek jejich současné početnosti.

Jak v této situaci trichům orlím pomoci? Ochranáři z WCS došli k závěru, že je potřeba se zaměřit na existující čelenky. Když se uchovají, nebude třeba vyrábět stále nové, a tudíž ani masově lovit trichy. Tak vznikl záměr distribuovat majitelům čelenek naftalínové kuličky a další přípravky, kterými by je ochránili před hmyzem, plísněmi a hlodavci. Úžasný nápad! A navíc mi – nevím pořádně proč – docela koresponduje i s tím Drákulou.

 


Všechny fotografie v článku: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Každý rok v době adventu upozorňujeme na „sirotky“, tedy na ty druhy zvířat, které v Zoo Praha během dosavadního průběhu roku nezískaly žádného adoptivního rodiče ani sponzora. Letos jsme do naší adopční kampaně vybírali z...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Už to není nic tajného: v chovné stanici Cressy v severní Tasmánii se na cestu do Prahy připravuje další čtveřice ďáblů medvědovitých. Jejich přílet můžeme očekávat zhruba za měsíc a pevně doufám, že se u nás časem...




Přihlášení k newsletteru