Elektrocentrála namísto voliér

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  20. 03. 2021


Zachovat šance kriticky ohroženého druhu na přežití může i jediná elektrocentrála. A to není žádný teoretický příklad, nýbrž skutečnost. Takovou elektrocentrálu jsme loni financovali Zooparku Itatiba v Brazílii.

Morčák paranský, foto: Zooparque Itatiba Morčák paranský, foto: Zooparque Itatiba

Tato zoologická zahrada, které se nachází u města Itatiba severně od Sao Paula, chová jako jediná na světě nádhernou a bohužel také kriticky ohroženou kachnu, morčáka paranského. Jiné druhy morčáků možná znáte i z našich vod. Mají protáhlé, světle zbarvené tělo a tenký, na konci zahnutý zobák. Oproti nim je morčák paranský nejen černo-šedě zbarvený, ale také neskonale vzácnější. Ve 40. letech minulého století byl již považován za vyhynulého a v posledních desetiletích je jeho početnost ve volnosti uváděna jako nižší než 250 jedinců. Nejnovější odhady dokonce hovoří o počtu kolem pouhých 50 jedinců. Jde tak o jednoho z nejvíce ohrožených vodních ptáků světa.

V minulosti žil morčák paranský vedle Brazílie i v Argentině a Paraguayi, dnes se vyskytuje jenom na nemnoha brazilských lokalitách. Vyžaduje mělké, čisté, rychle tekoucí řeky – a v tom je kámen úrazu. Stavba přehrad, mýcení lesů a pěstování sóji, ale také těžba diamantů ho připravují o životní prostředí. Proto přišlo rozhodnutí vytvořit záložní populaci morčáků paranských v lidské péči. Jeho realizace se chopil Zooparque Itatiba.

V roce 2014 začal odběr části vajíček z hnízd volně žijících morčáků paranských. Za prvních šest let bylo ze šesti různých hnízd odebráno 20 vajec, z nichž se podařilo odchovat 17 kachňat. Mezitím ovšem první z těchto mláďat dosáhla dospělosti a v roce 2017 oznámil Zoopark Itatiba úspěšný odchov první generace morčáků paranských v lidské péči. O něco později ho navštívil náš kurátor ptáků Antonín Vaidl a poté jsme se rozhodli podpořit v Zooparku Itatiba výstavbu nových voliér.

Foto: Zooparque Itatiba

Všechno už bylo vyřízené, peníze před odesláním, když nám ke konci roku 2019 přišla od tamního ředitele Roberta Kooije zpráva, že voliéry by měly počkat. Psal o dvou výpadcích elektřiny – jednom osmi- a druhém tříhodinovém – během jediného týdne. Tou dobou byla v líhních jen dvě vejce morčáků paranských, ale stát se to v hlavní sezóně, kdy by se v inkubátorech nacházelo mnohem víc vajíček a pod výhřevnými lampami se choulila čerstvě vylíhlá mláďata, mohlo by to pro záchranný program znamenat drtivou ránu. Veškeré papírování tak začalo nanovo – ale výkonnou elektrocentrálu mohl Zoopark Itatiba pořídit právě díky naší podpoře.

Foto: Zooparque Itatiba

Loňská sezóna byla v Zooparku Itatiba doposud ze všech nejúspěšnější. „Poprvé jsme oslavili celkem 15 káčátek,“ píše se v souhrnné zprávě za rok 2020. „Poprvé jedna samice snesla 7 oplozených vajíček a všechna se vylíhla. A poprvé máme také kachňata druhé generace.“ Celkem je nyní v Zooparku Itatiba 40 jedinců morčáka paranského. A my plánujeme jeho záchranu podporovat i nadále.

 

Psáno pro MF Dnes


Samička štětkouna afrického Jasna v Rezervaci Dja. Foto  Miroslav Bobek, Zoo Praha

Před Vánoci roku 1931, krátce po otevření Zoo Praha, napsaly Lidové noviny, že její ředitel prof. Jiří Janda se bude na Štědrý den postit, aby uviděl zlaté prasátko. „Jak je uvidí, chytí je hned a zavře do zoologické...

Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha

Přísně chráněná oblast Velká Gobi A na jihozápadě Mongolska má rozlohu srovnatelnou se Švýcarskem. Je to liduprázdný, zapadlý kus světa, kde se však již řadu let podílíme na záchraně velblouda divokého. Toho by nepoučený...




Přihlášení k newsletteru