Pomáháme zachránit volavku císařskou

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 06. 2021


I Bhútán, který jako první na světě zavedl měření hrubého národního štěstí a drží se stranou konzumu, umožňuje budování nových vodních elektráren. Jejich výstavba však znamená mimo jiné další problém pro kriticky ohroženou volavku císařskou, vznosného, šedobíle zbarveného ptáka, který je ještě o polovinu větší než naše volavka popelavá.

Dospělá volavka císařská na lovu. Foto RSPN Bhutan Dospělá volavka císařská na lovu. Foto RSPN Bhutan

Volavek císařských zbývá zoufale málo. Jejich celkový počet se odhaduje na méně než šedesát jedinců, přičemž relativně nejsilnější populace čítající méně než třicet ptáků žije právě v Bhútánském království. Plány na využití energie tamních vodních toků naštěstí pro volavku císařskou přinesly také jedno pozitivum: začalo se intenzívně řešit, jak ji zachránit. A do tohoto úsilí byl mezinárodním společenstvím přizván i náš kurátor ptáků Antonín Vaidl a Zoo Praha.

Tým expertů před několika lety navrhl, aby v provincii Wangdue bylo vybudováno chovné centrum, do kterého bude umisťována část mláďat z posledních existujících hnízd. K realizaci každého záměru jsou však potřeba peníze a kvalifikovaní lidé. Peníze nebyly v tomto případě až takový problém – ve srovnání s náklady na vybudování hydroelektrárny stojí i ta sebelepší a sebevětší chovná stanice směšný pakatel. Kvalifikovaní pracovníci jsou ale něco úplně jiného. A proškolení budoucích bhútánských chovatelů byl úkol Tondy Vaidla a dalších kolegů ze Zoo Praha.

Dnes už jsou to úsměvné vzpomínky, ale když k nám Bhútánci na jaře 2017 přijeli na první stáž, asi nikdo nevěřil, že jejich mise splní svůj účel. Jeden z nich se totiž na samém počátku pobytu v Praze zmínil, že doma již pracoval v záchranné stanici, do které jim přišly i dvě sovy pálené s poraněnými křídly.

„A co jste s nimi dělali?“ zeptal se bezelstně Tonda Vaidl.

„Modlili jsme se,“ odpověděl mu jeho novopečený bhútánský žák. „Modlili jsme se celý týden. A pak i druhý.“

„A dál?“

„Dál nic. Po dvou týdnech obě sovy uhynuly.“

Dnes ovšem Tonda říká, že všichni jeho bhútánští žáci svou novou práci zvládli až překvapivě dobře. Ve velkoryse pojatém chovném centru, které bylo dokončeno loni, se dnes nacházejí dvě mláďata volavek císařských. Již v první polovině dubna je Bhútánci odebrali z jednoho z posledních hnízd tohoto druhu. A mimochodem, do chovného centra se stěhovala v přepravním boxu, který jsme spolu s veterinárními léčivy a vybavením zaslali do Bhútánu letos v březnu ze Zoo Praha.

 

Psáno pro MF Dnes 


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru