Target: Plameňáci v naší zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 09. 2021


Budou to už tři roky, co jsem na tomto místě položil a vzápětí se i pokusil zodpovědět otázku, proč stojí plameňáci na jedné noze. Moje odpověď tehdy zněla: „Výzkumy posledních let ukazují, že nejspíš půjde o to, aby plameňáci při postávání ve vodě neztráceli více tělesného tepla, než je nezbytně nutné, a současně že v tomto postoji ušetří značné množství energie – jejich nohy jsou totiž vybaveny mechanizmem, který ‚zaklapne‘ a umožní jim, aby stáli na jedné noze, aniž by museli zapojit svaly.“

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

K tomu by asi bylo možné dodat, že to funguje i opačně, totiž že se plameňáci takto mohou rovněž zbavovat přebytečného tepla. Dnes se však k tomuto tématu vracím nikoli proto, abych ho podrobněji rozebíral, nýbrž abych vás upozornil, že odvádění tepla z nohou plameňáků do vody nyní u nás v zoo můžete vidět na vlastní oči. Ano, vidět. Současně mohu s jistotou prohlásit, že tak vyspělou technologií v současnosti nedisponuje žádná jiná zoologická zahrada na světě.

Vlastně to celé začalo, když jsme s pár kolegy procházeli potemnělou zoo a přemýšleli, jak nově uchopit její večerní a noční prohlídky. Koneckonců značná část našich zvířat aktivuje za soumraku či v noci… A tak jsme začali experimentovat i s nejrůznějšími termokamerami a zařízeními pro noční vidění, počínaje běžně dostupnými a konče těmi, která jsem doposud znal pouze z akčních filmů.

Výsledkem je, že nově zavádíme speciální noční prohlídky, během kterých budou návštěvníci vybaveni termokamerami i další technikou, aby mohli sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat. Zlatého hřebu se však dočkají na závěr prohlídky, u plameňáků, kde máme umístěnu speciální vojenskou termokameru. Ta je určena k vyhledávání cílů (např. tanků až na vzdálenost 11 km či osob na 8 km) a k navádění střel, ale u nás je namířena na plameňáky – a díky její mimořádné citlivosti můžete krásně sledovat, jak jim noha, na níž stojí ve vodě, postupně vychládá, až ji vystřídají za druhou, prohřátou, kterou měli doposud schovanou pod tělem.

Tedy: Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, proč plameňáci stojí na jedné noze! Doufám, že vás odpověď zobrazená nejvyspělejší technologií nadchne stejně jako mne.

 

Psáno pro MF Dnes


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru