Můj nový koníček na zimu

Pohledem ředitele

Zoo Praha  |  18. 12. 2021


Touhle dobou jsem už dávno měl mít chytré krmítko Bird Buddy. Viselo by na zahradě, přiletěvší ptáky samo fotografovalo a určovalo, snímky by mi posílalo na mobil a ještě je kamsi ukládalo pro vědecké využití. Alespoň jsem si to tak představoval. Bird Buddyho ovšem nemám. Donedávna nebyly čipy do aut, natož do chytrých krmítek. Můj Bird Buddy přijde ze Spojených států až na jaře – a co mi tou dobou bude platný, si jistě domyslíte. Někdo sice tvrdí, že ptáky by bylo záhodno přikrmovat celoročně (a jiný naopak, že vůbec), ale Česká ornitologická společnost doporučuje plnit krmítka od listopadu do března a toho se držím i já.

Bird Buddy Bird Buddy

Na zahradě u chaty jsem proto vyvěsil jednak památeční dřevěné krmítko, které mi kdysi věnoval ornitolog Jarda Škopek, a jednak samonásypné krmítko – vlastně trochu vylepšenou plastovou lahev – zakoupené v zemědělských potřebách. Na fotky svých ptačích strávníků jsem byl ale natěšený do té míry, že jsem se je rozhodl začít pořizovat i bez Bird Buddyho. Ke krmítku jsem dal na stativ fotoaparát, propojil jsem ho s telefonem, který mi umožňuje jeho ovládání až zhruba z patnácti, dvaceti metrů, poodešel jsem a zpovzdálí začal pořizovat fotografie. Nebudu podrobně popisovat problémy s nedostatkem světla a pohybovou neostrostí, ty jsem postupně vyřešil, ale zato se do mne dala pořádná zima. Po nějaké době jsem kvůli ní fotografování vzdal.

Napodruhé už jsem byl poučenější a jedno z krmítek jsem zavěsil na strom, u kterého jsem fotoaparát mohl ovládat zevnitř chaty, pěkně z křesla. To už byla jiná! Postupně jsem svou metodiku vybrousil do té míry, že navzdory podzimnímu pošmournu mi nejen vycházely celkem ucházející snímky, ale i samo fotografování od kamen, se slušnou zásobou karibského rumu, bylo velmi příjemné, s postupujícím časem dokonce stále příjemnější. Zkrátka a dobře, na podzim a zimu jsem si našel nového koníčka. Myslím, že Bird Buddyho si ve Státech mohou nechat.

 

Psáno pro MF Dnes


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru