Dobrá zpráva ke Dni luskounů

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 02. 2023


Ke Světovému dni luskounů, který letos připadá na tuto sobotu, jsem v předchozích letech psal už mnohokrát a byly to vesměs smutné texty o masovém pytlačení těchto úchvatných tvorů a pašování jejich šupin. Tentokrát však svůj sloupek samozřejmě věnuji samičce luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila ve čtvrtek 2. února. Sice jsme si s ní prožili perné chvíle, ale důvodů k optimismu naštěstí přibývá.

Včerejší vážení samičky luskouna, která se v Zoo Praha narodila 2. února. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Včerejší vážení samičky luskouna, která se v Zoo Praha narodila 2. února. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Naši prvotní radost z narození luskouního mláděte bohužel během několika málo následujících dnů vystřídaly obavy o jeho osud. Nejenže první a druhý, ale dokonce ani třetí, čtvrtý a pátý den nepřibývalo na váze, nýbrž ji naopak pomalu ztrácelo. Bylo sice aktivní a mělo vůli k životu a také jeho matka Run Hou Tang se o něj výborně starala, jenže evidentně neměla dostatek mateřského mléka. Po konzultacích s experty ze Zoo Tchaj-pej, odkud jsme luskouny získali, proto veterinář Roman Vodička spolu s chovateli Davidem Valou a Denisou Zběhlíkovou přistoupili od pondělí 6. února k přikrmování mláděte.

Jakkoli to byl nezbytný krok, nesl sebou i rizika, že se naruší vazba mezi mládětem a matkou a také že mládě posléze odmítne přijímat přirozenou potravu. Muselo se tedy postupovat velmi opatrně. Nejprve David Vala na misku s vonící potravou vylákal Tang z její umělé nory. Nato Denisa Zběhlíková vyndala z listí v noře mládě. To byl postup již dobře zvládnutý pro účely pravidelného vážení mláděte. V pondělí 6. února večer však mládě od Romana Vodičky poprvé dostalo jeden mililitr naředěné náhražky kočičího mléka.

Přikrmování, které zpočátku probíhalo vždy ráno a večer, se projevilo na mírném nárůstu hmotnosti mláděte. „Šiška přibrala,” referoval jsem ve středu 8. února radostně na sociálních sítích, ale vyhráno ještě nebylo. Přírůstek nebyl dostatečný, a tak po konzultacích s kolegy v Tchaj-peji, které vzhledem k časovému posunu probíhaly i v těch nejnemožnějších hodinách, došlo nejen na zvýšení dávky náhradního mléka, ale především na přikrmování třikrát denně. Současně probíhala stimulace samice Tang směřující k tomu, aby měla více mateřského mléka.

Na přelomu minulého a tohoto týdne konečně došlo k obratu. Postupně začalo být zřejmé, že stimulace Tang pomohla, a že vše začíná fungovat, jak má. Mládě od jednoho ke druhému přikrmování přibývalo na váze a vůčihledně rostlo. V průběhu tohoto týdne tak mohlo dojít ke snižování dávek náhražkového mléka i četnosti přikrmování.

Naše „Malá Šiška“ (pozor, to není jméno mláděte, jen dočasná přezdívka!) se zdárně vyvíjí a dělá nám radost, i když péče o ni dává zejména výše jmenovaným kolegům pořádně zabrat. Překonali jsme však teprve první úskalí a další nás ještě čekají. Snad všechno dobře dopadne…

 

 


Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.




Přihlášení k newsletteru