Odešel Makumba, ikona ochrany goril

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  25. 05. 2024


„Zůstaň na místě. Nehýbej se,“ šeptala do hlasitého gorilího pokřiku německá primatoložka Daniela Hedwig. „Je to OK, hlavně se nehýbej,“ opakovala a mně proběhlo hlavou, jestli zvednout fotoaparát a pokusit se udělat svou životní fotografii. Už dříve jsem si tuhle situaci snažil představit a vždycky jsem skončil na tom, že začnu v panice utíkat – což by bylo to nejhorší, co bych mohl udělat. Před pár vteřinami se snad jen pět metrů přede mnou ve výhružném postoji zastavil stříbrohřbetý samec gorily nížinné. Makumba.

Makumba, foto: Miroslav Bobek, Český rozhlas Makumba, foto: Miroslav Bobek, Český rozhlas

Samozřejmě to bylo nedorozumění. Nedopatřením jsme se dostali mezi Makumbu a dvě z jeho samic. Byla to asi Bombe, která spustila povyk. Co už Makumbovi zbývalo, než se pořádně předvést…?

Od tohoto mého setkání s Makumbou, ke kterému došlo v Dzanga Sangha na jihozápadě Středoafrické republiky, uplynula už spousta let. Stále jsem však Makumbu a jeho rodinu na dálku sledoval. Přesně před týdnem mi bohužel přišla ta nejhorší zpráva: Makumba zemřel.

Vzápětí jsem se dozvěděl, že o život přišel v noci ze 14. na 15. května v důsledku potyčky s osamělým samcem. K podobným potyčkám stárnoucího Makumby s mladšími samci, kteří usilovali o jeho vůdčí postavení, docházelo již dříve, ale zpráva o jeho smrti byla přesto šokující.

Makumbovi bylo více než 45 let a v průběhu času se stal otcem minimálně osmnácti mláďat, která měl se šesti samicemi. Habituace Makumby a jeho rodiny – tedy jejich přivykání na blízkost lidí – začala v roce 2000, kdy mu bylo dvacet let. Později se pak stal skutečnou ikonou a symbolem ochrany jak Dzanga Sangha, tak goril nížinných. Byl hrdinou mnoha dokumentů, jeho fotografie mnohokrát oběhly celý svět, také díky němu vznikla řada vědeckých prací (mj. českého týmu v čele s Klárou Petrželkovou z Akademie věd) a v neposlední řadě ho navštívilo asi deset tisíc turistů, kteří přinesli nemalé finanční prostředky.

Makumba byl první gorilí samec, kterého jsem viděl ve volnosti. A přestože naše seznámení bylo poněkud vypjaté, při dalších setkáních jsem ho poznal jako mírumilovného vůdčího samce gorilí rodiny. Na jeho mohutnost a eleganci nikdy nezapomenu. Splnil mi velký sen. A jeho snímky, které jsem kdysi pořídil v Dzanga Sangha, nám budou v Zoo Praha stejně jako doposud pomáhat v tom, abychom informovali o životě goril ve střední Africe a získávali veřejnost pro jejich ochranu.

Sbohem, Makumbo…

 


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru