Zapamatujte si jméno Toli bulag

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 12. 2024


Přísně chráněná oblast Velká Gobi A na jihozápadě Mongolska má rozlohu srovnatelnou se Švýcarskem. Je to liduprázdný, zapadlý kus světa, kde se však již řadu let podílíme na záchraně velblouda divokého. Toho by nepoučený laik asi nerozeznal od domácího velblouda dvouhrbého, ale dnes již s jistotou víme, že jde o zcela jiný živočišný druh. V současnosti se vyskytuje ve třech izolovaných oblastech severozápadní Číny, kde je jeho budoucnost značně nejistá, a v mongolské Gobi A. V Červeném seznamu IUCN je veden jako kriticky ohrožený.

Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha

Naše dlouhodobá spolupráce na ochraně velblouda divokého spočívala v pomoci strážcům chráněné oblasti, kterým jsme financovali komunikační síť či nakupovali motocykly, dále v podpoře výzkumu tohoto druhu velblouda a zejména ve spolupráci na jeho chovu ve stanici Dzachyn us. Ta se nachází v nárazníkové zóně Gobi A, přičemž iniciátorem jejího vzniku byl před více než dvaceti lety britský ochranář, nositel Řádu britského impéria John Hare (1934–2022). Právě s ním a s jeho organizací Wild Camel Protection Foundation (WCPF) jsme nejvíc spolupracovali, což ostatně v případě WCPF platí dodneška.

Smyslem chovné stanice v Dzachyn us je vytvořit záložní populaci velblouda divokého v oblasti jeho přirozeného výskytu. Vybudování a provozování takového chovného centra v podmínkách Gobi je velice složité a je nutno čelit i zcela nečekaným překážkám. Dzachyn us však i díky naší podpoře dobře funguje – a aktuálním se tak stal dlouhodobě diskutovaný záměr na vybudování druhého chovného centra.

Na výběru příhodné lokality jsme se podíleli i my a nakonec jsme společně zvolili lokalitu Toli bulag na východním okraji Gobi A. Především jsme se však zavázali, že výstavbu druhého chovného centra kompletně zafinancujeme. Na vybudování šedesátihektarové ohrady (což je stejná plocha, jako má celá naše zoo), přístřešků, napajedel a provozního objektu jsme ze sbírky Pomáháme jim přežít vyčlenili sto tisíc amerických dolarů.

Když jsem s ředitelem mongolské WCPF, zoologem Adjou Jadamsürengínem, setkal loni v létě, líčil mi, jak stavba chovné stanice Toli bulag probíhá. Materiál vezl velkým kamionem z Číny. Bohužel s ním v poušti zapadl a týden pak trvalo, než vše vyložili, než sehnali a dovezli techniku, která by ho vytáhla, a než všechen náklad zase naložili. Hlavní práce na stavbě samé pak probíhaly za extrémně vysokých teplot…

Transport velbloudů divokých do Toli bulag na snímku z dronu. Foto: David Broda, Zoo Praha

Transport velbloudů divokých do Toli bulag na snímku z dronu. Foto: David Broda, Zoo Praha

 

Na transportu velbloudů divokých ze Dzachyn usu do Toli bulag se letos v září podíleli i moji kolegové. Dva velbloudí samce a pět samic vezly dva nákladní vozy. Vlastní transport na trase dlouhé 328 kilometrů trval 20 hodin a 15 minut, včetně nakládání a vykládání velbloudů pak jejich přeprava zabrala 30 hodin a 15 minut. Ostatně také během tohoto transportu došlo na vyprošťování zapadlých vozidel. Ale podařilo se! A od Adji nám přicházejí krásné fotografie a videa velbloudů v chovném centru Toli bulag.

Jednoho dne bychom velbloudy divoké rádi chovali i v Zoo Praha.


Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha

Přísně chráněná oblast Velká Gobi A na jihozápadě Mongolska má rozlohu srovnatelnou se Švýcarskem. Je to liduprázdný, zapadlý kus světa, kde se však již řadu let podílíme na záchraně velblouda divokého. Toho by nepoučený...

Moja v Cabárcenu v den oslavy svých 20. narozenin. Foto: Miroslav Bobek

Expozice goril nížinných ve španělském Cabárcenu byla plná větví i ohromných „bonbónů“ a uprostřed visely dva transparenty se španělsky a česky psanými přáními k Mojiným dvacátým narozeninám. Trochu stranou pak byl...




Přihlášení k newsletteru