Mamut v zoo?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  11. 03. 2010


Padla další hranice poznání. Podařilo se zjistit, jak byly zbarvené dva různé druhy dinosaurů!

Burian, Spielberg a všichni paleontologové o barvách dinosaurů dosud jen spekulovali a nikdo nevěřil, že by někdy bylo možné je objektivně zjistit. Ale stalo se. Na základě analýzy pigmentů z fosilií se ukázalo, že přinejmenším studované dva malé druhy byly strakaté a barevné.

Co všechno se ještě půjde dozvědět?! Nestane se časem realitou i Jurský park?

To snad nehrozí... Zato už se celkem vážně mluví o tom, kteří vymřelí či vyhubení čtvrtohorní savci by mohli být znovu oživeni. Je mezi nimi mamut, srstnatý nosorožec, šavlozubý tygr – i neandrtálec.

Asi bych se měl rozběhnout za profesorem Petrem a inženýrem Fulkou, kteří se zabývají mj. klonováním, aby s oživením nějakého takového zvířete počítali také pro naši zoo. To by byla bomba!

Bylo by však správné oživovat a předvádět zvířata, která na Zemi nežijí už tisíce let? Mnohé bychom se o nich dozvěděli, ale nepřišla by vzápětí snaha vytvářet parky, kde budou napodobována dávno zaniklá společenstva? A nezačal by si někdo posléze vytvářet vlastní fantasy světy?

Možná vám připadá, že je to jen hra. Jenže doba Kvartérního parku se mílovými kroky blíží, věřte mi...

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

 

Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru