Budujeme pražskou zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  30. 09. 2011


Oslavy 80. výročí Zoo Praha jsou nejen příležitostí připomenout si uplynulá léta a desetiletí, ale také se podívat do budoucnosti. Vcelku pochopitelně největší zájem budí stavební plány, jejichž realizací je koneckonců podmíněna i možnost chovat další zajímavé druhy zvířat.

A tak zatímco zcela jedinečné nové prostory pro slony, hrochy a antilopy (tvořené komplexem nových pavilonů, provozních budov a výběhů) už dosáhly na „glajchu“, jiné projekty jsou v různých fázích přípravy či v samých počátcích realizace.

Shodou okolností právě v těchto dnech začíná revitalizace skalního masívu, jež po čtyřech desítkách let přinese i znovuotevření stezky Zakázanky, vedoucí napříč skalou od velké voliéry dravců k rozhledně. Začíná rovněž rekonstrukce Sklenářky (označované jako „katovna“, i když ve skutečnosti šlo o viniční domek) a přiblížila se proměna interiéru Pavilonu kočkovitých šelem, který od své obnovy po povodních značně omšel.

V příštím roce by měl být vybudován pavilon pro velemloky (a další pozoruhodná zvířata), abychom nejen rozšířili naše kolekce obojživelníků a představili největšího a patrně nejzajímavějšího zástupce této třídy, ale také připomněli Karla Čapka a jeho slavný román inspirovaný právě obřími „salamandry“.

Připravujeme expozici Austrálie, která se od nynějšího výběhu klokanů rozvine i po jižním svahu, a především chystáme architektonickou soutěž na přebudování Pavilonu velkých savců. Ten by se měl proměnit ve velkorysou expozici Amazonie, představující mimo jiné kapustňáky. Myslím, že neprohádám, když o nich prohlásím, že mají potenciál zařadit se k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším zvířatům.

Další plány jsou již poněkud vzdálenější a zahrnují například vybudování nových prostor pro lední medvědy (a také jiná, velmi atraktivní, severská zvířata) či návrat nosorožců do pražské zoo.

V dlouhodobém horizontu pak přemýšlíme například o pralesních žirafách okapi anebo o šimpanzích bonobo. V těchto úvahách se však již přibližujeme dalším kulatým výročím naší jedinečné zoologické zahrady.

Psáno pro deníky VLP


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru