Praha není Vídeň

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 10. 2013


Kolem pavilonku, ve kterém snídávala císařovna Marie Terezie, vznikla ve vídeňském Schönbrunnu vůbec nejstarší zoologická zahrada. Po mnoho generací sem z celého světa směřovala exotická zvěř darovaná panovníky a hlavami států. Podél širokých cest, které se od Snídaňového pavilonku rozbíhají do všech stran, se dodnes nacházejí historické stavby, výběhy a klece. Je snadné nechat se tu unést fantazií a představovat si davy Vídeňáků, obdivujících kupříkladu roku 1828 první žirafu darovanou egyptským místokrálem.

Vně tohoto historického jádra nyní v Zoo Schönbrunn vzniká nový prostor pro lední medvědy. Bude se jmenovat Země Františka Josefa. Na dohled z komnat zámku Schönbrunn, odkud rakousko-uherské monarchii po dlouhých šedesát osm let vládl František Josef I., tedy vznikne expozice nazvaná podle ostrovů, které roku 1873 objevili jeho poddaní Julius Payer a Carl Weyprecht. Mimochodem, nejen že je objevili a pojmenovali právě na počest Františka Josefa I., ale také mu do Schönbrunnu přivezli prvního ledního medvěda.
Líbí se mi to spojení minulosti se současností. Země Františka Josefa v Zoo Schönbrunn!

Také v pražské zoo bychom časem chtěli vybudovat novou expozici ledních medvědů. A jistě by také měla mít nějaký název. Františka Josefa ovšem v Praze moc nepřipomínáme a nemáme ani slavné polární objevitele. Jedna osobnost by se však možná přece jen našla. Cestovatel, polárník a především pábitel srovnatelný s Haškem nebo Hrabalem, rovněž zlatokop, lovec a náčelník Eskymáků… Jan Eskymo Welzl!

Ano, pokud jednou postavíme nové prostory pro lední medvědy, určitě se musí jmenovat po Janu Eskymo Welzlovi! Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit - ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

Psáno pro Deníky VLP


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru