Bandité brání přírodu

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  23. 05. 2016


Když jsme se v Indii chystali na cestu k řece Čambalu, náš místní řidič jen pozvedl obočí. Pak přiznal, že ještě před pár lety by do této oblasti nejel – a když, tak jenom s největším sebezapřením. V hlubokých roklinách podél řeky se skrývali obávaní bandité. Čambalu bylo lépe se vyhnout.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ovšem právě díky přítomnosti banditů přežila v Čambalu poslední dostatečně silná populace výjimečných rybožravých krokodýlů, gaviálů indických. Všude jinde je zlikvidoval rozvoj zemědělství, výstavba průmyslových podniků a znečištění řek.

Patříme v Zoo Praha k těm, kdo se k záchraně posledního útočiště gaviálů snaží přispět. Situace na Čambalu však není jednoduchá. K poslední zprávě, kterou jsme odtamtud dostali, je přiložen i článek o nelegální těžbě písku z břehů řeky. Do tohoto písku snášejí gaviáli svá vejce; současně se však vzhledem ke stavebnímu boomu stal ceněnou surovinou. Článek popisuje, jak členové „písečné mafie“ bez skrupulí zabili strážce, jenž se jim postavil do cesty, a pokračuje výčtem dalších podobných případů, včetně upálení novináře, který o této problematice psal.

Bývalí bandité na setkání v Džajpúru. Foto: Rohit Jain Paras pro The Indian Express

Ke zprávě z Čambalu byl naštěstí přiložen ještě druhý, poněkud optimističtější článek. Je věnován setkání bývalých banditů v Džajpúru. Ti se nyní rozhodli protestovat proti zarovnávání roklin a jejich přeměně na zemědělskou půdu a vůbec proti ničení přírody na Čambalu. Obracejí se na úřady, a jak se zdá, nebudou zanedbatelnou silou.

Možná právě bývalí bandité pomohou gaviály podruhé zachránit. V každém případě se nyní stali důležitými spojenci ochránců přírody.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru