Promiň, Tchéco, jsi nejlepší!

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 09. 2020


Když mladý hroší sameček Tchéco přijel loni v listopadu z Plaisance-du-Touch k nám do Prahy, díval jsem se na něj trochu skrz prsty. „Řeknu vám, je to drobeček,“ psal jsem tehdy. „Jeho tlama, to je tlama hrošíka a ne hrocha, aspoň zatím. Ani nedokážu najít přirovnání, které by obrovský rozdíl mezi ním a jeho nastávající – naší hrošicí Maruškou –, dobře vystihlo. Pravda, jsou mu teprve tři roky, ale i na tenhle věk je hodně malý.“

Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Dnes bych se Tchécovi měl omluvit. Ne, že by z něj už byl kdovíjaký obr, to ani náhodou, ale přesto si mě naprosto získal. A nejenom mne.

Před pár dny jsem šel zkontrolovat čistotu vody vnitřního bazénu v pavilonu hrochů. S ní byl velmi dlouho ohromný problém, protože čistička bazénových vod byla ještě za předchozího vedení zoo špatně navržena. Jako by se tehdy zapomnělo, že je rozdíl mezi bazénem pro lidi a pro hrochy. Celé roky jsme se s tímhle problémem potýkali, dokonce jsem odmítal pavilon hrochů převzít, až jsme nakonec stávající technologii museli z velké části vyměnit. Takže když jsem před těmi několika dny šel zkontrolovat čistotu vody, konečně jsem mohl být spokojen. A Tchéco mou radost ještě završil.

Proháněl se bazénem a u nejlepší vyhlídky pod hladinu dělal obrátky, které jsem si pro sebe označil – možná nepřesně – jako podvodní loping. Připlouval u dna, pak strmě zamířil k hladině, přešel do mírné rotace, během níž se obrátil břichem ke sklu, až se nakonec při hladině převrátil na záda a rychle se vzdaloval. Nemohl jsem se na to vynadívat a v duchu jsem si říkal, že takhle nějak kdysi pradávno začala cesta od čtvernožců k velrybám.

To přítomné děti dávaly své nadšení z Tchécových obrátek najevo neskonale viditelněji a hlasitěji. Běhaly vedle něj podél skla bazénu, pokřikovaly a smály se. Už jsem se chystal k odchodu, když jsem v tom všem halasu zaslechl nadšený výkřik: „Ten je veliký!!!“ Skoro jsem se zastyděl. Promiň, Tchéco, jsi nejlepší!

 

Psáno pro MF Dnes


Samička štětkouna afrického Jasna v Rezervaci Dja. Foto  Miroslav Bobek, Zoo Praha

Před Vánoci roku 1931, krátce po otevření Zoo Praha, napsaly Lidové noviny, že její ředitel prof. Jiří Janda se bude na Štědrý den postit, aby uviděl zlaté prasátko. „Jak je uvidí, chytí je hned a zavře do zoologické...

Jeden z velbloudů divokých přepravených do chovného centra Toli bulag v mongolské Gobi A. Foto: Kristýna Čechlovská, Zoo Praha

Přísně chráněná oblast Velká Gobi A na jihozápadě Mongolska má rozlohu srovnatelnou se Švýcarskem. Je to liduprázdný, zapadlý kus světa, kde se však již řadu let podílíme na záchraně velblouda divokého. Toho by nepoučený...




Přihlášení k newsletteru