Živý sen Salvadora Dalího

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 07. 2014


Přicestoval k nám ze Španělska, konkrétně z madridské zoo, ale působí jako by utekl z Dalího muzea ve Figueres. Ano, Salvador Dalí by ho mohl namalovat zcela realisticky, a přece by na jeho surrealistických obrazech nepůsobil ani v nejmenším nepatřičně.

Sameček mravenečníka velkého, který přicestoval do Zoo Praha, se jmenuje Hannibal. Ještě není dospělý, ale časem bude měřit možná až ke dvěma metrům, i s jazykem ke dvěma a půl metru. Vidět jej můžete od neděle 27. července, a to vedle Rezervace Bororo, v místech, kde býval výběh hrochů.Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Sameček mravenečníka velkého, který přicestoval do Zoo Praha, se jmenuje Hannibal. Ještě není dospělý, ale časem bude měřit možná až ke dvěma metrům, i s jazykem ke dvěma a půl metru. Vidět jej můžete od neděle 27. července, a to vedle Rezervace Bororo, v místech, kde býval výběh hrochů.Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Podivně přihrbený a zčásti schovaný v dlouhé srsti, s mohutným ocasem a silnými drápy, kterými dokáže být velmi nebezpečný i člověku, a především s mimořádně protáhlou hlavou, na níž má malá očka a uši – to je mravenečník velký, jeden z nejpodivnějších živočichů naší planety. Jako by byl složen z různorodých částí, které zbyly po stvoření světa a navzdory chybným proporcím do sebe přece jen nějak zapadly. Surreálný tvor…

Není náhoda, že ačkoli Salvador Dalí choval jako domácího mazlíčka ocelota, nechal se vyfotografovat s mravenečníkem velkým na vodítku. Stalo se tak na rušné pařížské ulici, u výstupu z metra, roku 1969. Krom toho Dalí mravenečníka vylíčil i písemně, údajně v duchu své malby Velký masturbátor z roku 1929.

Mimochodem, Španělé kolonizující Jižní Ameriku se o pár set let dříve domnívali, že všichni mravenečníci jsou samice, které se navzájem oplodňují svými trubkovitými čenichy. Znát tuto představu, určitě by k ní něco zajímavého podotkl rodák z moravského Příbora, psychoanalytik a současně pilíř surrealismu, Sigmund Freund.

A k tomu všemu byl pod přezdívkou le Tamanoir, Mravenečník, znám samotný zakladatel surrealismu André Breton…

Myslím tedy, že není zbytí: Našeho mravenečníka by měl v Praze přivítat nějaký význačný český surrealista. Nebo alespoň psychoanalytik.

Surrealismus
je evropský umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek. První impulsy surrealismus dostal od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.

Zdroj: Wikipedie


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Už to není nic tajného: v chovné stanici Cressy v severní Tasmánii se na cestu do Prahy připravuje další čtveřice ďáblů medvědovitých. Jejich přílet můžeme očekávat zhruba za měsíc a pevně doufám, že se u nás časem...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Při příchodu na Geostezku, která se nachází v západní části areálu Zoo Praha, vás přivítá lebka triceratopse. Je skutečně úctyhodná. Měří 2,26 metru a zaujme nejenom třemi rohy v obličejové části, ale především velikým...




Přihlášení k newsletteru