Užovky v Trojské kotlině

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha  |  01. 09. 2015


Jedna z nejzdravějších a nejcennějších populací užovek podplamatých žije na území Čech právě v Zoo Praha. Jsme zde na tyto mimořádně vzácné hady právem hrdí a intenzivně se zasazujeme o jejich ochranu.

Užovka podplamatá. Foto: Mikuláš Velenský, Zoo Praha Užovka podplamatá. Foto: Mikuláš Velenský, Zoo Praha

Pomáháme užovkám

V Zoo Praha provádíme výzkum trojské populace užovek podplamatých a získané poznatky zohledňujeme v plánu rozvoje zahrady. Jen s důkladnou znalostí jejich způsobu života lze totiž tyto vzácné hady účinně chránit. Abychom užovkám v pražské zoo a okolí pomohli, pečujeme o rozsáhlé plochy zimovišť ve skalním masivu kolem Zakázanky a snažíme se omezit nebezpečí, která hadům přináší každoroční migrace přes frekventovanou cestu podél řeky.

Důležité upozornění

Hadi pohybující se volně v areálu zoo nepředstavují pro lidi nebezpečí ani neunikli z expozice.

Pokud užovku zastihnete, nechytejte ji, nepřenášejte a zbytečně se u ní nezdržujte. Vyrušená užovka reaguje často strnutím nebo hraje mrtvou. Zůstane tak celou dobu, po kterou ji člověk pozoruje. Jakmile člověk poodejde, rychle pokračuje v cestě a vyhledá úkryt.

Více o užovkách

Užovka podplamatá (Natrix tessellata) je jedním z vůbec nejvzácnějších plazů vyskytujících se na našem území – v Čechách se tento nejedovatý a nekousavý had ostrůvkovitě vyskytuje pouze v teplých kaňonech Vltavy, Berounky a Sázavy, a je chráněn jako kriticky ohrožený druh. Trojská populace se řadí k nejpočetnějším.

Užovky podplamaté se zdržují u vody, kde loví ryby a obojživelníky. Výborně plavou a menší kořist polykají přímo ve vodě. Českými chataři bývají často nazývány „vodní zmije“. Černé skvrny, které mohou mít na hřbetě, se však u užovek (na rozdíl od zmijí) nikdy nespojují v souvislou klikatou čáru, naopak často mívají šachovnicové uspořádání.

Užovky v zoo

  • Letní loviště užovek a místa jejich rozmnožování se nacházejí při svahu hráze podél jižního plotu zoo. Hadi zde tráví většinu dne sluněním, jsou však velmi nenápadní.
  • Na zimu se užovky stahují na suché kamenité svahy kolem Zakázanky a Geostezky, kde žije volně 700 až 1 200 dospělých jedinců. Pro zimování si vybírají takové úkryty, které nepromrznou a jsou mimo dosah případné jarní povodně.
  • Dvakrát ročně užovky migrují územím zoo.
    • Podzimní tah od řeky ke skalám je rozložený do dvou měsíců, první samice odcházejí na zimovi¬ště již počátkem srpna. V září a říjnu lze zastihnout i nedávno vylíhlá, dvaceticentimetrová mláďata.
    • Nepřehlédnutelný je jarní tah začínající v polovině dubna, kdy se početný proud hadů vydává ze zimovišť ve skalách k řece.


Stěžejní projekty 

   

 
 

   

 

Další projekty 

Reintrodukce orlosupa bradatého

Reintrodukce sovy pálené ve středních Čechách

Reintrodukce a monitoring sýčka obecného na území Prahy a ve Středních Čechách


I vy se můžete zapojit do podpory in situ projektů:

  • převodem libovolné částky na účet číslo 43-6804660247/0100
  • nákupem v našem e-shopu
  • návštěvou zoo – z každého vstupu putuje 8 Kč na naše in situ projekty
  • pomocí dotykových obrazovek v areálu
  • odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 
ProjektText jednorázové DMSText trvalého příkazu
POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90
DMS OHROZENEDRUHY 190
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90
DMS TRV OHROZENEDRUHY 190
Už na začátku 20. století si vědci uvědomovali nezbytnost soustavnější práce v oblasti ochrany přírody. V roce 1948 vznikla Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů, známá pod zkratkou IUCN. Významným počinem...
Mezinárodní obchod s divokými zvířaty je jedním z největších viníků stojících za vymíráním druhů. Poptávka je obrovská – po exotických domácích mazlíčcích, po surovinách pro tradiční lidovou medicínu (jako jsou...
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (European Association of Zoos and Aquaria, zkráceně EAZA) sdružuje instituce z celé Evropy, působí však i na celosvětové úrovni. Jejími členy jsou především zoologické zahrady a...
EEP, česky nazývaný Evropský chovný program, je společný projekt evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat. Jeho činnost zajišťuje Evropská asociace zoologických...
Jedním ze stěžejních úkolů zoologických zahrad je podílet se na záchraně ohrožených druhů: jednak chovem a vytvořením pojistných populací v lidské péči a jednak snahou o zlepšení jejich situace v přírodě. Seznamte se s...
Plemenné knihy slouží k přesné registraci všech zvířat daného druhu, která jsou chována v lidské péči. S jejich pomocí lze sestavovat chovné skupiny tak, aby nedocházelo k nežádoucímu příbuzenskému křížení apod.
Všechny druhy rostlin i živočichů se v České republice těší jisté míře ochrany. Těm z nich, které jsou ohrožené, vzácné či vědecky a kulturně velmi významné, je však poskytována ochrana o něco přísnější.

Aktuální počasí



PRAHA Česko Khovd Mongolsko Yaoundé Kamerun Agra Indie Stara Zagora Bulharsko Jáva, Indonésie Ochrana ptáků v Indonésii Luang Prabang Laos