Návrat syslů do Trojské kotliny

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha  |  01. 09. 2015


Ještě v první polovině 20. století byl sysel obecný vnímán jako polní škůdce, dnes je však v České republice přísně chráněn a probíhá pro něj záchranný program. Během několika desítek let se z něj totiž stal kriticky ohrožený druh naší přírody.

Sysel obecný. Foto: Pavel Brandl, Zoo Praha Sysel obecný. Foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

Ztráta přirozeného prostředí, zánik pastvy a změna způsobu kosení travnatých ploch i přímé pronásledování – to všechno vedlo k tomu, že syslů během 20. století dramaticky ubylo. Ke svému životu totiž potřebují plochy s velmi krátkou trávou, kde jsou schopni včas postřehnout blížící se nebezpečí. A takových je dnes málo. Vhodné podmínky dnes syslové poněkud paradoxně nacházejí spíše na letištích a golfových hřištích než v přírodě.

Na začátku tisíciletí se hovořilo o 25 přežívajících koloniích a zhruba 2 500–3 000 posledních syslech v ČR (to zní jako mnoho, ale znamená to, že na jednoho sysla připadalo asi 4 000 lidských obyvatel ČR!). I dnes je stav stále vážný, i když početnost syslů je díky důsledné ochraně o něco příznivější – sčítání v roce 2014 skončilo rekordním číslem 4 100 až 4 800 jedinců.

Do záchranného programu pro sysly se připojila i Zoo Praha. V roce 2006 jsme vybudovali voliéru o rozloze cca 130 metrů čtverečních na svahu pod Sklenářkou, za žirafím výběhem, kde se syslové ještě v šedesátých letech běžně vyskytovali. V témže roce jsme do voliéry vypustili první „testovací čtveřici“ a v roce 2007 následovalo dalších 23 syslů, vesměs odchycených z prosperující kolonie v Letňanech. Již v roce 2008 se sysli začali množit a do roku 2010 se ve voliéře vytvořila stabilní kolonie.

O dva roky později jsme tak mohli sysly poprvé vypustit na travnatý svah pod Sklenářkou, kde udržujeme cílenou pastvou ovcemi krátký travnatý porost. Abychom měli přehled, jak se zde syslům daří, rok co rok je monitorujeme formou kontrolních odchytů. V roce 2015 jsme odchytili, zvážili, označili a zkontrolovali 54 jedinců. Zvířata byla ve velmi dobré kondici, již v prvním odchytu na konci května jsme zaznamenali mláďata a v červnovém odchytu dokonce mláďata převažovala. Na svahu žilo po sezóně minimálně 60 syslů.

O úspěšnosti programu vypovídá také to, že dnes již syslové nežijí pouze ve voliéře pod Sklenářkou (do které mají stále přístup) a v blízkém okolí, ale v roce 2015 se poprvé objevili také na dalších volných plochách – ve výběhu afrických kopytníků a v chovatelském zázemí u seníku na Bosně (tzn. mezi expozicemi Severský les a silnicí do Podhoří). Do vypouštěcí voliéry sysly ještě stále přikrmujeme, ale většina jejich aktivit už se odehrává mimo ni.

Zatím ještě není jasné, zda kolonie dosáhne takového početního stavu, abychom ji mohli použít jako zdrojovou a sysly v ní narozené vysazovat na další lokality. Pokud by ale současný pozitivní trend pokračoval, mohli bychom do této situace v budoucích letech dospět.


Stěžejní projekty 

                                                                                          Toulavý autobus a ochrana (nejen) goril
           Návrat koní Převalského do Asie                                           ve střední Africe

   

 

             Ochrana gaviálů v severní Indii                       Záchrana supa mrchožravého v jižní Evropě          

     

 

Další projekty 

Ochrana gibonů ve Vietnamu

Ochrana morčáků paranských v Brazílii

Ochrana pekariho Wagnerova v Paraguayi

Ochrana bažanta Edwardsova ve Vietnamu

Reintrodukce modráska východního v ČR

Ochrana zubrů v ČR

Reintrodukce puštíka bělavého

Monitoring populace slípky zelenonohé v Trojské kotlině

Reintrodukce orlosupa bradatého

Reintrodukce sovy pálené ve středních Čechách

Reintrodukce a monitoring sýčka obecného na území Prahy a ve Středních Čechách


I vy se můžete zapojit do podpory in situ projektů:

  • převodem libovolné částky na účet číslo 43-6804660247/0100
  • nákupem v našem e-shopu
  • návštěvou zoo – z každého vstupu putuje 8 Kč na naše in situ projekty
  • pomocí dotykových obrazovek v areálu
  • odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 
ProjektText jednorázové DMSText trvalého příkazu
POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90
DMS OHROZENEDRUHY 190
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90
DMS TRV OHROZENEDRUHY 190
Už na začátku 20. století si vědci uvědomovali nezbytnost soustavnější práce v oblasti ochrany přírody. V roce 1948 vznikla Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů, známá pod zkratkou IUCN. Významným počinem...
Mezinárodní obchod s divokými zvířaty je jedním z největších viníků stojících za vymíráním druhů. Poptávka je obrovská – po exotických domácích mazlíčcích, po surovinách pro tradiční lidovou medicínu (jako jsou...
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (European Association of Zoos and Aquaria, zkráceně EAZA) sdružuje instituce z celé Evropy, působí však i na celosvětové úrovni. Jejími členy jsou především zoologické zahrady a...
EEP, česky nazývaný Evropský chovný program, je společný projekt evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat. Jeho činnost zajišťuje Evropská asociace zoologických...
Jedním ze stěžejních úkolů zoologických zahrad je podílet se na záchraně ohrožených druhů: jednak chovem a vytvořením pojistných populací v lidské péči a jednak snahou o zlepšení jejich situace v přírodě. Seznamte se s...
Plemenné knihy slouží k přesné registraci všech zvířat daného druhu, která jsou chována v lidské péči. S jejich pomocí lze sestavovat chovné skupiny tak, aby nedocházelo k nežádoucímu příbuzenskému křížení apod.
Všechny druhy rostlin i živočichů se v České republice těší jisté míře ochrany. Těm z nich, které jsou ohrožené, vzácné či vědecky a kulturně velmi významné, je však poskytována ochrana o něco přísnější.

Aktuální počasí



PRAHA Česko Khovd Mongolsko Yaoundé Kamerun Agra Indie Stara Zagora Bulharsko Jáva, Indonésie Ochrana ptáků v Indonésii Luang Prabang Laos