Douglaska tisolistá

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  |  13. 04. 2017


(Pseudotsuga menziesii)

Původ a rozšíření:
Západ Severní Ameriky – Skalisté hory a podél pobřeží Tichého oceánu, od Britské Kolumbie (Kanada) po Mexiko. Do Evropy se dostala v roce 1827, nejstarší douglasku v ČR spatříte v arboretu Americká zahrada v Chudenicích – byla vysazena v roce 1842.

Popis:
Statný stálezelený jehličnan s široce kuželovitou korunou, vzhledově se podobá smrkům a jedlím. Dorůstá 40- 60m. Ve vlhkých přímořských pralesích své domoviny dosahuje až do výšek kolem 100m s průměrem kmene až 5 m. Borka na mladých kmenech zelenošedá, hladká s pryskyřičnatými puchýřky, s věkem se mění v hluboce vrásčitou, korkovitou. Pupeny jsou šupinovité, světle hnědé, špičaté a slabě smolnaté (podle toho ji rozpoznáte od jedle).
Jehlice - měkké, svěže zelené až tmavozelené, uspořádané většinou ve dvou řadách, na větvičku přisedají terčíkem. Na spodní straně mají 2 bělavé pruhy. Při rozemnutí voní po kafru (někdo uvádí po citrusech). Kvete na dvouletém dřevě jednopohlavními květy. Samčí šištice protáhlé, válcovité, žlutooranžové, samičí zelené.
Šišky – nerozpadavé, převislé, světle hnědé, 6-10 cm dlouhé, válcovité. Jsou pro ně typické trojcípé podpůrné šupiny, které ze šišky vyčnívají směrem dolů.

Zajímavost:
Ve své domovině oblíbený vánoční stromek a důležitá hospodářská dřevina. Svého času největší producent dřeva v USA. Dřevo je velmi pevné a používá se pro tesařské konstrukce velkých rozponů. Éterický douglaskový olej je používán v aromaterapii.

Pěstování:
Upřednostňuje živné, neutrální nebo slabě kyselé, propustné a vlhké půdy. V zamokření nebo přílišném suchu neroste. Nejlépe se jí daří v oblastech s vysokou vzdušnou vlhkostí. Polostinná dřevina (proto ani v zastínění neshazuje spodní větve). Silným větrem může být polámána. Vzhledem ke svým rozměrům se hodí pouze do rozsáhlých parkových a krajinářských úprav.

Douglaska tisolistá ´Glauca´

(Pseudotsuga menziesii var. glauca)

Původ a rozšíření:
Tzv. horská douglaska. V horských regionech areálu rozšíření původního druhu vystupuje až do výšek kolem 3000 m.n.m.

Popis:
Roste pomaleji, výška málokdy přesáhne 35 m. Jehlice zabarveny do sivomodra. Šišky jsou o něco menší (do 6-7 cm), podpůrné trojcípé šupiny z ní vyčnívají do stran (na rozdíl od původního druhu).

Douglaska tisolistá, perokresba: Eva Göndorová, Zoo Praha


Stěžejní projekty 

   

 
 

   

 

Další projekty 

Reintrodukce orlosupa bradatého

Reintrodukce sovy pálené ve středních Čechách

Reintrodukce a monitoring sýčka obecného na území Prahy a ve Středních Čechách


I vy se můžete zapojit do podpory in situ projektů:

  • převodem libovolné částky na účet číslo 43-6804660247/0100
  • nákupem v našem e-shopu
  • návštěvou zoo – z každého vstupu putuje 8 Kč na naše in situ projekty
  • pomocí dotykových obrazovek v areálu
  • odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 
ProjektText jednorázové DMSText trvalého příkazu
POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90
DMS OHROZENEDRUHY 190
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90
DMS TRV OHROZENEDRUHY 190
Už na začátku 20. století si vědci uvědomovali nezbytnost soustavnější práce v oblasti ochrany přírody. V roce 1948 vznikla Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů, známá pod zkratkou IUCN. Významným počinem...
Mezinárodní obchod s divokými zvířaty je jedním z největších viníků stojících za vymíráním druhů. Poptávka je obrovská – po exotických domácích mazlíčcích, po surovinách pro tradiční lidovou medicínu (jako jsou...
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (European Association of Zoos and Aquaria, zkráceně EAZA) sdružuje instituce z celé Evropy, působí však i na celosvětové úrovni. Jejími členy jsou především zoologické zahrady a...
EEP, česky nazývaný Evropský chovný program, je společný projekt evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat. Jeho činnost zajišťuje Evropská asociace zoologických...
Jedním ze stěžejních úkolů zoologických zahrad je podílet se na záchraně ohrožených druhů: jednak chovem a vytvořením pojistných populací v lidské péči a jednak snahou o zlepšení jejich situace v přírodě. Seznamte se s...
Plemenné knihy slouží k přesné registraci všech zvířat daného druhu, která jsou chována v lidské péči. S jejich pomocí lze sestavovat chovné skupiny tak, aby nedocházelo k nežádoucímu příbuzenskému křížení apod.
Všechny druhy rostlin i živočichů se v České republice těší jisté míře ochrany. Těm z nich, které jsou ohrožené, vzácné či vědecky a kulturně velmi významné, je však poskytována ochrana o něco přísnější.

Aktuální počasí



PRAHA Česko Khovd Mongolsko Yaoundé Kamerun Agra Indie Stara Zagora Bulharsko Jáva, Indonésie Ochrana ptáků v Indonésii Luang Prabang Laos