Nesamozřejmá samozřejmost

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  25. 07. 2016


Zdálky to působí jako samozřejmost. Další čtyři koně Převalského jsme přepravili z České republiky do Gobi. A pak ještě další čtyři od Ulánbátaru. Šlo již o šestý a sedmý letecký transport „převaláků“, který Zoo Praha spolu s Armádou ČR uskutečnily. Tak jaký v tom ještě může být zádrhel?, ptalo se mě už pár lidí.

Může v tom být zádrhel. A ne jeden a ne malý. S narůstajícím počtem transportů a přepravených koní jsme možná ještě nervóznější. Jednou ta napjatá struna nemusí vydržet. Dokud koně nevyběhnou z přepravních beden do ohrad v Gobi, nemůžeme si být jisti vůbec ničím. Záleží na každém detailu. A každý musí odvést špičkový výkon.

Na začátku je výběr koní a zajištění veškerých administrativních náležitostí. I jediné chybějící razítko může situaci během transportu zkomplikovat natolik, že by se mohl zhroutit jako domeček z karet. Následuje práce s koňmi. Nejen jejich anestesie a nakládka, ale i to, jak budou snášet pobyt v přepravních boxech, představují další práh, který je nutné překročit, ale o němž nikdy předem nevíme, jak bude vysoký.   A pak je na řadě logistika samotné přepravy. Lidé, auta, plány a záložní řešení. Stačí málo, třeba špatné počasí v západním Mongolsku, a museli bychom řešit ohromné potíže. Ani dobré - rozumějme teplé - počasí však není ideál, protože hrozí přehřívání a kolaps přepravovaných koní.

Mohl bych tak ještě dlouho pokračovat, ale to, že jsme během uplynulých šesti let letouny CASA ve zdraví přepravili již 27 koní Převalského, rozhodně není samozřejmé. Naopak. Je to skvělý výsledek práce mnoha lidí, od chovatelů ze zoo, přes armádní letce až po naše mongolské spolupracovníky. Bez nich a jejich nasazení by se úspěch našeho Návratu divokých koní nejen nemohl jevit samozřejmý. Vůbec by se totiž neodstavil.

Což, myslím, v mírných obměnách platí ve všech oblastech lidského konání.

 

Psáno pro víkendové vydání MF Dnes.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru