Mýval je roztomilý, ale…

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  15. 08. 2016


Dokonce až do Gobi ke mně doléhaly zprávy o „seznamu smrti“ vypracovaném evropskými byrokraty, které byly vzápětí následovány dotazy, zda po roztomilých mývalech nedojde v zoologických zahradách i na slony.

Zdroj: Wikimedia Commons Zdroj: Wikimedia Commons

Se slony ovšem nařízení Evropské komise 1143/2014 a na něj navazující seznam nemají co do činění; týkají se totiž jenom invazních druhů. To jsou druhy nepůvodní, rozšiřované ze svého přirozeného areálu přičiněním člověka na nová území, kde se dále rozmnožují a kde mají negativní dopad na své okolí. Stěží by někdo mohl očekávat, že nám sloni utečou ze zoo a v Brdech se pak namnoží do té míry, aby jelenům vypásli všechnu trávu. Typickým příkladem invazního zvířete je krysa dovážená v minulosti námořními loděmi na malé ostrovy, kde vzápětí zlikvidovala místní nelétavé ptáky a další faunu. Jiným příkladem by mohla být americká veverka popelavá, která ve Velké Británii vytlačuje původní evropskou veverku, mimo jiné i proto, že s sebou přinesla virus neštovic. Anebo lze uvést nutrii říční způsobující v Evropě – mimo jiné – erozi břehů či mývala severního, který ničí drobnou evropskou faunu s obdobnou efektivitou, s jakou zmíněná krysa hubila ostrovní druhy; v jistém úhlu pohledu spočívá rozdíl pouze v tom, že mýval je roztomilejší. Invazní druhy zkrátka představují velký problém, a to nejen proto, že likvidují původní faunu a flóru, ale také z toho důvodu, že každoročně jim padne za oběť asi 20 % celosvětové sklizně.

Navzdory oficiálnímu vysvětlení mě trochu překvapuje, že uvedený seznam nyní zahrnuje právě 37 druhů invazních rostlin a živočichů, když z Evropy je jich známo asi 1300. Opodstatnění však toto nařízení i seznam mají, a to především ve vztahu k různým soukromníkům – například k těm, kteří provozují neevidované a mnohdy nezabezpečené chovy nutrií. Zoologické zahrady se s nimi jen nešťastně „svezly“, ale ani to neznamená, že v seznamu uvedená zvířata nyní začnou vybíjet.

 

Psáno pro víkendové vydání MF Dnes


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...




Přihlášení k newsletteru