Hadí jídelníček

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  | 


Vegetariány byste mezi hady hledali stěží. Všichni bez výjimek mají jídelníček tvořený živočišnou stravou, i když zdaleka ne vždy do něj patří hlodavci, se kterými si je lidé nejvíce spojují. Pojďte zjistit, jak si hadi opatřují potravu!

NAMÁHAVÉ KRMENÍ
Hadi mají zuby ostré jako jehly, ale odtrhávat a žvýkat sousta jimi nemohou. Svou potravu polykají vcelku, i když je často větší než jejich hlava. Je to dlouhé, pracné a zvládnou to jen díky volně spojeným kostem v lebce, které jim umožňují extrémně rozevřít čelisti, a nesmírně pružné kůži na tlamě i krku. Aby mohli dýchat i při polykání, mají v tlamě vysunovatelnou dýchací trubici.

(c) Zoo Praha

NEOBYČEJNÁ TRPĚLIVOST
Hadi jsou mistři v číhání. Ačkoliv mnozí po své kořisti aktivně pátrají, nejtypičtější strategií je čekat, až přijde sama. Pak následuje střelhbitý útok. Smrtonoši a jiní hadi mají navíc návnadu – červovitý ocas, jímž maskovaný had vrtí před hlavou a vábí tvory, kteří by si chtěli na „červu“ pochutnat.

(c) Zoo Praha

POTRAVNÍ SPECIALISTÉ

Některé druhy hadů se zaměřily na jediný typ potravy – a to leckdy velmi zvláštní!

Užovka sedmipruhá loví čerstvě svlečené raky – dost měkké, aby se dali spolknout.

Užovka sedmipruhá loví čerstvě svlečené raky – dost měkké, aby se dali spolknout.

Slepáci jsou tak malí, že mnozí žerou výhradně vajíčka, larvy či kukly mravenců a termitů.

Slepáci jsou tak malí, že mnozí žerou výhradně vajíčka, larvy či kukly mravenců a termitů.

Šnekožrouti obratně dolují z ulit plže.

Šnekožrouti obratně dolují z ulit plže.

Vejcožrouti se živí výhradně ptačími vajíčky.

Vejcožrouti se živí výhradně ptačími vajíčky.

ZPŮSOBY ZABÍJENÍ

Menší kořist hadi často spolknou zaživa, větší a nebezpečnější kořist je však nutné nejdřív zabít. Hadi k tomu volí jeden ze dvou způsobů.

ZAŠKRCENÍ
Had tiskne kořist v závitech tak těsných, že jí tím znemožní dýchat a značně jí ztíží krevní oběh. To vede k srdeční zástavě. Těmto hadům se lidově říká škrtiči – pracují podobně jako zaškrcovadlo, kterým lékaři zastavují krvácení.

UŠTKNUTÍ
Objevuje se u vývojově pokročilejších hadů. Kořist je usmrcena jedem, který do ní had vpraví kousnutím. Jed má obvykle také rozkladnou funkci a pomáhá kořist „předtrávit“.

JEDOVATÍ HADI

Více než 80 % všech známých druhů hadů má jedovou žlázu, ale jen 10 % je nebezpečných i pro člověka.

DRUHY HADÍCH JEDŮ
Hemotoxické – vyvolávají vnitřní krvácení.
Neurotoxické – ochromují nervovou soustavu a vedou k paralýze následované udušením.
Cytotoxické – rozkládají tkáně, a tím ničí orgány.

 

 

ENGLISH: A snake´s diet

 

 


Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.
Nejrychlejší, největší, nejkratší, nejdelší, nejjedovatější...
Karibik je domovem neuvěřitelně pestré škály plazů a největší z jeho ostrovů – Kuba – je pravou pokladnicí tohoto bohatství. Obývá ji více než 150 plazích druhů (třináctkrát víc než v o čtvrtinu menší České...
Kočky jsou mistři v maskování. Skvrny, rozety i pruhy jim pomáhají rozbít kontury těla a zastřít tak jejich přítomnost. Každý z těchto vzorů představuje skvělou kamufláž právě v tom prostředí, kde daný druh kočky žije....
Ještě na přelomu 19. a 20. století žilo v přírodě možná až sto tisíc tygrů, v roce 2022 jich však bylo přibližně jen 4 600, z toho 3 100 dospělých. Počty jednotlivých dosud žijících poddruhů, kromě tygra indického, se...
Zoo Praha je jednou z mála, kde lze spatřit zástupce všech tří základních variant na téma „tygr“. Od mohutných a světlých šelem z chladného severu až po sotva poloviční, sytě kontrastní obyvatele tropů.
V Zoo Praha ročně odchováme dvě až tři stovky plazích mláďat, náležejících zhruba ke čtyřiceti druhům. Škála způsobů, jakými se mohou zrodit, je pestrá. Rozličné jsou faktory, které rozhodují o jejich budoucím pohlaví,...
Vegetariány byste mezi hady hledali stěží. Všichni bez výjimek mají jídelníček tvořený živočišnou stravou, i když zdaleka ne vždy do něj patří hlodavci, se kterými si je lidé nejvíce spojují. Pojďte zjistit, jak si hadi...
Lachtani patří mezi šelmy a ve vodě jsou to zdatní lovci. Jejich hlavní potravou jsou ryby a olihně, troufnou si ale i na malého žraloka. Přesto se sami musejí mít na pozoru.
Lachtaní samice rodí po téměř roční březosti obvykle jediné mládě, od kterého se první dny vůbec nevzdaluje. Protože mládě zpočátku neumí plavat, nemá podkožní tuk a jeho srst je smáčivá, takže by ve vodě rychle...