Kubánští plazi

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  | 


Karibik je domovem neuvěřitelně pestré škály plazů a největší z jeho ostrovů – Kuba – je pravou pokladnicí tohoto bohatství. Obývá ji více než 150 plazích druhů (třináctkrát víc než v o čtvrtinu menší České republice), z toho přes 90 % nežije nikde jinde na světě!

OBŘI Z KUBY
Na Kubě nežijí žádní velcí savci. Největšími zvířaty tam jsou plazi: krokodýl kubánský, hroznýšovec kubánský a leguán kubánský. Všichni tři mají v přírodě nezastupitelnou úlohu a patří k prioritám kubánské druhové ochrany. A všechny tři chováme i v pražské zoo a aktivně přispíváme k jejich ochraně.

ZAČÁTKY CHOVU
Kuba patří k tradičním oblastem zájmu českých přírodovědců i chovatelů. Už během 50. a 60. let 20. století se v Československu podařily první odchovy drobných kubánských ještěrů anolisů. Hroznýšovce a leguány kubánské se však tehdy chovatelé pokoušeli rozmnožovat marně – úspěšná éra v jejich chovu nastala až o 30 let později.

PŘELOMOVÝ ÚSPĚCH
Leguáni kubánští mívali ještě začátkem 90. let pověst náročných zvířat. V chovech v průměru žili jen 1 rok a 8 měsíců a úvahy o jejich rozmnožování zněly jako utopie. Díky velkorysému prostoru atria v pavilonu šelem a pečlivě rozpracované metodice chovu se je ale v pražské zoo podařilo v roce 1993 poprvé v Evropě rozmnožit. A během dalších 30 let se počet mláďat vylíhlých v Zoo Praha přiblížil ke 250.

MEZINÁRODNÍ UZNÁNÍ
Zoo Praha patří k nejúspěšnějším chovatelům leguánů kubánských i hroznýšovců kubánských a spolupracuje na záchraně krokodýlů kubánských. Pro krokodýly a hroznýšovce dokonce vede Evropské plemenné knihy. Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy navíc kubánské plazy intenzivně zkoumá s cílem napomoci jejich ochraně.

LEGENDA PAVILONU
Nestorem pražského chovu leguánů kubánských byl samec Pepíno. Do pavilonu šelem se nastěhoval krátce po jeho otevření, v roce 1992, a prožil zde 31 let!
• Byl prvním příslušníkem svého druhu v evropských zoo, který zplodil potomstvo.
• Založil pražský i evropský chov.
• Stal se mnohonásobným otcem, dědečkem i pradědečkem.

S PREDÁTOREM TVÁŘÍ V TVÁŘ
Krokodýly kubánské chováme v pražské zoo v zázemí. Rádi byste je přesto viděli a byli svědky jejich krmení? Využijte náš zážitkový program!

MILNÍKY V CHOVU LEGUÁNŮ KUBÁNSKÝCH
1963 – první leguáni kubánští v Zoo Praha
1992 – zřízení expozice v atriu pavilonu šelem
1993 – první rozmnožení v Zoo Praha (i v rámci evropských zoo)
1996 – vylíhnutí mláďat druhé generace
2002 – třetí generace mláďat
2022 – 30. výročí příchodu samce Pepína do Zoo Praha

MILNÍKY V CHOVU HROZNÝŠOVCŮ KUBÁNSKÝCH
1963 – první hroznýšovci kubánští v Zoo Praha
1991 – zřízení expozice v pavilonu slonů (dnes Rezervace Bororo)
1993 – první rozmnožení v Zoo Praha
2008 – mláďata druhé generace
2012 – nová expozice v pavilonu šelem
2020 – nejstarší hroznýšovec v pražském chovu se dožívá 30 let

 

ENGLISH: Cuban reptiles

 

 


Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.
Nejrychlejší, největší, nejkratší, nejdelší, nejjedovatější...
Karibik je domovem neuvěřitelně pestré škály plazů a největší z jeho ostrovů – Kuba – je pravou pokladnicí tohoto bohatství. Obývá ji více než 150 plazích druhů (třináctkrát víc než v o čtvrtinu menší České...
Kočky jsou mistři v maskování. Skvrny, rozety i pruhy jim pomáhají rozbít kontury těla a zastřít tak jejich přítomnost. Každý z těchto vzorů představuje skvělou kamufláž právě v tom prostředí, kde daný druh kočky žije....
Ještě na přelomu 19. a 20. století žilo v přírodě možná až sto tisíc tygrů, v roce 2022 jich však bylo přibližně jen 4 600, z toho 3 100 dospělých. Počty jednotlivých dosud žijících poddruhů, kromě tygra indického, se...
Zoo Praha je jednou z mála, kde lze spatřit zástupce všech tří základních variant na téma „tygr“. Od mohutných a světlých šelem z chladného severu až po sotva poloviční, sytě kontrastní obyvatele tropů.
V Zoo Praha ročně odchováme dvě až tři stovky plazích mláďat, náležejících zhruba ke čtyřiceti druhům. Škála způsobů, jakými se mohou zrodit, je pestrá. Rozličné jsou faktory, které rozhodují o jejich budoucím pohlaví,...
Vegetariány byste mezi hady hledali stěží. Všichni bez výjimek mají jídelníček tvořený živočišnou stravou, i když zdaleka ne vždy do něj patří hlodavci, se kterými si je lidé nejvíce spojují. Pojďte zjistit, jak si hadi...
Lachtani patří mezi šelmy a ve vodě jsou to zdatní lovci. Jejich hlavní potravou jsou ryby a olihně, troufnou si ale i na malého žraloka. Přesto se sami musejí mít na pozoru.
Lachtaní samice rodí po téměř roční březosti obvykle jediné mládě, od kterého se první dny vůbec nevzdaluje. Protože mládě zpočátku neumí plavat, nemá podkožní tuk a jeho srst je smáčivá, takže by ve vodě rychle...