Jak se žije u jelenů

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  | 


Jelenovití jsou čeledí přežvýkavých sudokopytníků, čítající něco přes 90 druhů. Typické jsou pro ně kostěné parohy, které mají (většinou) samci na čele a v určitém období roku je shazují. Živí se výhradně rostlinnou stravou, mají čtyřdílný žaludek a chybí jim horní řezáky. Obývají nejrůznější prostředí od tropických lesů po severskou tundru.

STÁDO JE ZÁKLAD

Některé druhy jelenovitých žijí samotářsky, mnohem více je však těch, které vytvářejí stáda. U řady druhů se samec připojuje k laním v období říje a vzniká tak harém. U jiných si samci brání teritoria, kam se za nimi jednotlivé samice přicházejí spářit. Monogamní druhy jsou spíše výjimkou.

SOUBOJE O PŘÍZEŇ

Udržení stáda nebo teritoria, především v období říje, znamená pro samce jelenovitých neustálé poměřování sil a zahánění slabších soupeřů. To je doprovázeno souboji, nápadnými hlasovými projevy a pachovým značením. Vítěz těchto klání má šanci získat více samic, právo na páření mu však nepřipadá automaticky – konečné slovo při výběru otce svých mláďat má samice.

KDO NOSÍ PAROHY

Parohy jelenovitých jsou obvykle výsadou samců, kteří se jimi přetlačují při vzájemných soubojích a svádějí jimi samice: čím větší a souměrnější paroží, tím větší šance na úspěch. Pouze u samců srnčíka čínského parohy chybí, místo nich samci ve střetech využívají šavlovité horní špičáky. U sobů se pak parožím pyšní nejen samci, ale i samice.

ODLOŽENÉ MLÁDĚ

Mláďata jelenovitých bývají velmi často skvrnitá. Taková kresba slouží jako maskování v hustém podrostu, v němž se novorozené mládě o samotě ukrývá po většinu dne, zatímco jeho matka se krmí. Stočené do klubíčka zde nehybně čeká na její návrat spojený s kojením.

VÝVOJ PAROHU

  1. Jeleni své parohy každoročně koncem říje shazují. Z pučnic – malých kostěných výrůstků na čele – jim pak začnou růst nové.
  2. Zpočátku jsou parohy pokryté lýčím. Jedná se o hustě prokrvenou kůži, která paroh během růstu vyživuje. Paroh v lýčí se řadí k nejrychleji rostoucím tkáním na Zemi – až 4 cm denně!
  3. Když paroh doroste, začne lýčí odumírat a olupovat se. Jeleni se snaží zbavit lýčí tím, že parohy otírají o kmeny stromů – říká se, že jeleni vytloukají.

 


Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.
Nejrychlejší, největší, nejkratší, nejdelší, nejjedovatější...
Karibik je domovem neuvěřitelně pestré škály plazů a největší z jeho ostrovů – Kuba – je pravou pokladnicí tohoto bohatství. Obývá ji více než 150 plazích druhů (třináctkrát víc než v o čtvrtinu menší České...
Kočky jsou mistři v maskování. Skvrny, rozety i pruhy jim pomáhají rozbít kontury těla a zastřít tak jejich přítomnost. Každý z těchto vzorů představuje skvělou kamufláž právě v tom prostředí, kde daný druh kočky žije....
Ještě na přelomu 19. a 20. století žilo v přírodě možná až sto tisíc tygrů, v roce 2022 jich však bylo přibližně jen 4 600, z toho 3 100 dospělých. Počty jednotlivých dosud žijících poddruhů, kromě tygra indického, se...
Zoo Praha je jednou z mála, kde lze spatřit zástupce všech tří základních variant na téma „tygr“. Od mohutných a světlých šelem z chladného severu až po sotva poloviční, sytě kontrastní obyvatele tropů.
V Zoo Praha ročně odchováme dvě až tři stovky plazích mláďat, náležejících zhruba ke čtyřiceti druhům. Škála způsobů, jakými se mohou zrodit, je pestrá. Rozličné jsou faktory, které rozhodují o jejich budoucím pohlaví,...
Vegetariány byste mezi hady hledali stěží. Všichni bez výjimek mají jídelníček tvořený živočišnou stravou, i když zdaleka ne vždy do něj patří hlodavci, se kterými si je lidé nejvíce spojují. Pojďte zjistit, jak si hadi...
Lachtani patří mezi šelmy a ve vodě jsou to zdatní lovci. Jejich hlavní potravou jsou ryby a olihně, troufnou si ale i na malého žraloka. Přesto se sami musejí mít na pozoru.
Lachtaní samice rodí po téměř roční březosti obvykle jediné mládě, od kterého se první dny vůbec nevzdaluje. Protože mládě zpočátku neumí plavat, nemá podkožní tuk a jeho srst je smáčivá, takže by ve vodě rychle...