Největší šelma Madagaskaru

Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.

SVĚT SVÉBYTNÝCH ZVÍŘAT
Madagaskar je tak trochu jiná Afrika. Až na výjimky (například krokodýla nilského) zde nežijí žádní tvorové z africké pevniny. Místo toho se zde vyvinuly jedinečné druhy, které nemají jinde na světě obdoby. Zhruba 90 % všech druhů zvířat i rostlin na Madagaskaru je endemických!
VYHUBENÍ OBŘI
Madagaskar je dnes převážně světem malých zvířat. Největší původní savec váží jen zhruba 10 kg a největšími ptáky jsou orli. Nebylo tomu tak ale vždy. Ještě před dvěma tisíci lety Madagaskar obývali hrošíci, půltunoví nelétaví „sloní“ ptáci i lemuři velcí jako gorily. Vyhynuli po příchodu lidí.
NEZVYKLÉ ŠELMY
Namísto kočkovitých, psovitých, medvědovitých či jiných „běžných“ šelem najdeme na Madagaskaru šelmy madagaskarské. Většina se podobá mangustám, promykám či ženetkám. Největší – fosa – však vzhledem i životním stylem působí jako tvor na pomezí mezi kunami a kočkami, přestože ani jedněm není blíže příbuzná.
POD MATČINOU OCHRANOU
Fosy jsou samotáři – setkávají se jen za účelem rozmnožování. Protože se samice páří s více samci, je otec neznámý a na péči o potomky se nepodílí. Mláďata se rodí v noře, stromové dutině či jiném úkrytu, jsou slepá, bezzubá a porostlá bělavou srstí. Ven začnou vycházet až zhruba ve čtyřech měsících života a celý první rok jsou závislá na péči matky, od které se učí lovit.
FOSY V OHROŽENÍ
Fosy jsou ve své domovině zabíjeny pro maso i coby „škodná“. Kromě lemurů a jiných divokých zvířat totiž neváhají lovit ani domácí drůbež. Části jejich těl navíc místní lidé využívají v tradiční medicíně. Připočteme-li i kácení lesů, jehož rozsah je na Madagaskaru alarmující, není divu, že fos v přírodě ubývá.
STAVBA TĚLA FOSY
- Volně uložené lopatky (jako u koček)
- Zorničky stažitelné do svislých štěrbin
- Dlouhé hmatové vousy
- Zčásti zatažitelné drápy
- Chůze dle libosti po prstech (jako kočky) i po celých chodidlech
(jako medvědi)
- Velmi pohyblivé kotníky umožňují lézt i hlavou dolů
- Dlouhý ocas pomáhá udržovat rovnováhu ve větvích
TLAPKA FOSY ZESPODU
- Pětiprstá stopa (na rozdíl od čtyřprsté stopy koček)
- Tlapky zespodu jsou lysé, polštářky až k patě
ENGLISH: Madagascar´s larges carnivoran
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní