Největší šelma Madagaskaru

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  | 


Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.

SVĚT SVÉBYTNÝCH ZVÍŘAT
Madagaskar je tak trochu jiná Afrika. Až na výjimky (například krokodýla nilského) zde nežijí žádní tvorové z africké pevniny. Místo toho se zde vyvinuly jedinečné druhy, které nemají jinde na světě obdoby. Zhruba 90 % všech druhů zvířat i rostlin na Madagaskaru je endemických!

VYHUBENÍ OBŘI
Madagaskar je dnes převážně světem malých zvířat. Největší původní savec váží jen zhruba 10 kg a největšími ptáky jsou orli. Nebylo tomu tak ale vždy. Ještě před dvěma tisíci lety Madagaskar obývali hrošíci, půltunoví nelétaví „sloní“ ptáci i lemuři velcí jako gorily. Vyhynuli po příchodu lidí.

NEZVYKLÉ ŠELMY
Namísto kočkovitých, psovitých, medvědovitých či jiných „běžných“ šelem najdeme na Madagaskaru šelmy madagaskarské. Většina se podobá mangustám, promykám či ženetkám. Největší – fosa – však vzhledem i životním stylem působí jako tvor na pomezí mezi kunami a kočkami, přestože ani jedněm není blíže příbuzná.

POD MATČINOU OCHRANOU
Fosy jsou samotáři – setkávají se jen za účelem rozmnožování. Protože se samice páří s více samci, je otec neznámý a na péči o potomky se nepodílí. Mláďata se rodí v noře, stromové dutině či jiném úkrytu, jsou slepá, bezzubá a porostlá bělavou srstí. Ven začnou vycházet až zhruba ve čtyřech měsících života a celý první rok jsou závislá na péči matky, od které se učí lovit.

FOSY V OHROŽENÍ
Fosy jsou ve své domovině zabíjeny pro maso i coby „škodná“. Kromě lemurů a jiných divokých zvířat totiž neváhají lovit ani domácí drůbež. Části jejich těl navíc místní lidé využívají v tradiční medicíně. Připočteme-li i kácení lesů, jehož rozsah je na Madagaskaru alarmující, není divu, že fos v přírodě ubývá.

Tlapky fosySTAVBA TĚLA FOSY
 - Volně uložené lopatky (jako u koček)
 - Zorničky stažitelné do svislých štěrbin
 - Dlouhé hmatové vousy
 - Zčásti zatažitelné drápy
 - Chůze dle libosti po prstech (jako kočky) i po celých chodidlech
   (jako medvědi)
 - Velmi pohyblivé kotníky umožňují lézt i hlavou dolů
 - Dlouhý ocas pomáhá udržovat rovnováhu ve větvích

TLAPKA FOSY ZESPODU
 - Pětiprstá stopa (na rozdíl od čtyřprsté stopy koček)
 - Tlapky zespodu jsou lysé, polštářky až k patě

Madagaskar

ENGLISH: Madagascar´s larges carnivoran

 

 

 


Kočkovité šelmy se v přírodě přirozeně vyskytují téměř po celém světě. Přesto existují oblasti, kde bychom je hledali marně. Jednou z nich je africký ostrov Madagaskar. Úlohu vrcholového predátora zde zastává fosa.
Nejrychlejší, největší, nejkratší, nejdelší, nejjedovatější...
Karibik je domovem neuvěřitelně pestré škály plazů a největší z jeho ostrovů – Kuba – je pravou pokladnicí tohoto bohatství. Obývá ji více než 150 plazích druhů (třináctkrát víc než v o čtvrtinu menší České...
Kočky jsou mistři v maskování. Skvrny, rozety i pruhy jim pomáhají rozbít kontury těla a zastřít tak jejich přítomnost. Každý z těchto vzorů představuje skvělou kamufláž právě v tom prostředí, kde daný druh kočky žije....
Ještě na přelomu 19. a 20. století žilo v přírodě možná až sto tisíc tygrů, v roce 2022 jich však bylo přibližně jen 4 600, z toho 3 100 dospělých. Počty jednotlivých dosud žijících poddruhů, kromě tygra indického, se...
Zoo Praha je jednou z mála, kde lze spatřit zástupce všech tří základních variant na téma „tygr“. Od mohutných a světlých šelem z chladného severu až po sotva poloviční, sytě kontrastní obyvatele tropů.
V Zoo Praha ročně odchováme dvě až tři stovky plazích mláďat, náležejících zhruba ke čtyřiceti druhům. Škála způsobů, jakými se mohou zrodit, je pestrá. Rozličné jsou faktory, které rozhodují o jejich budoucím pohlaví,...
Vegetariány byste mezi hady hledali stěží. Všichni bez výjimek mají jídelníček tvořený živočišnou stravou, i když zdaleka ne vždy do něj patří hlodavci, se kterými si je lidé nejvíce spojují. Pojďte zjistit, jak si hadi...
Lachtani patří mezi šelmy a ve vodě jsou to zdatní lovci. Jejich hlavní potravou jsou ryby a olihně, troufnou si ale i na malého žraloka. Přesto se sami musejí mít na pozoru.
Lachtaní samice rodí po téměř roční březosti obvykle jediné mládě, od kterého se první dny vůbec nevzdaluje. Protože mládě zpočátku neumí plavat, nemá podkožní tuk a jeho srst je smáčivá, takže by ve vodě rychle...