Expozice Ballova pyramida v Zoo Praha

V unikátní expozici spatříte jak samotné strašilky, donedávna považované za vyhubený druh, tak i zmenšený model skaliska, na němž přežily. Poznejte příběh víry, entusiasmu a ohromného úsilí vynaloženého na záchranu druhu, který ze světa málem nadobro zmizel!

Expozice Ballova pyramida vznikla v prostoru bývalého pavilonu velkých savců, konkrétně v části jeho venkovních výběhů. Desítky let tu žili sloni, po nich zde bylo pracoviště tréninku zvířat – a nyní expozice velevzácných strašilek.
Pavilon velkých savců
V roce 1973 Zoo Praha slavnostně otevřela Pavilon velkých savců. Domov zde našli sloni, hroši a hrošíci, tapíři i nosorožci. Ve své době se jednalo o největší pavilon v celém Československu a v 70. letech zde mimo jiné mohli návštěvníci spatřit i jedinečnou skupinu sedmi slonů, v níž byli zastoupeni sloni indičtí, afričtí, a dokonce i slon pralesní.
Smíšená skupina slonů ze 70. let. Foto: archiv Jiřího Felixe
Výběh pro slony prošel několika proměnami, včetně vybudování odděleného výběhu pro dospělého samce, zvednutí úrovně hlavního výběhu slonic a vzniku schodů, po kterých slonice chodily do vnitřních stájí.
V minulosti chovatelé pracovali se slony kontaktně. Také dnes je trénink pravidelnou součástí života slonů, ale uskutečňuje se v takzvaném chráněném kontaktu, přes bariéru. Foto: archiv Zoo Praha
Větší část expozice Ballova pyramida se nachází v bývalém výběhu sloního samce. Ten vznikl úpravou a zvětšením z původního výběhu tapírů. V případě potřeby se dal průchodem propojit se sousedním výběhem slonic, ale zároveň v něm bylo možné slona držet od stáda odděleně – tak, jak je tomu ostatně i v přírodě, kde dospělí sloní samci žijí většinu roku samotářsky.
Výběh sloního samce. Foto: Pavel Seitz
V srpnu 2002 postihla Prahu včetně zoo tisíciletá voda. Pavilon velkých savců byl zaplaven až pod vyhlídkový ochoz a zvířata musela být evakuována. Sloního samce Kadíru bohužel nebylo pro jeho agresivitu možné odvést do bezpečí a stal se jednou z obětí povodní. Tyto tragické události byly impulzem pro výstavbu nového areálu pro slony a hrochy v bezpečné horní části zoo.
Amfiteátr
Sloni a hroši se sice z Pavilonu velkých savců v roce 2012 odstěhovali, prázdný ale dlouho nezůstal. V původním výběhu slonic vznikl v roce 2014 herní areál Rezervace Bororo a schody ke stájím byly upraveny na hlediště nového amfiteátru pro komentované ukázky zvířecích dovedností. V bývalém výběhu sloního samce pak nalezlo pracoviště tréninku zvířat potřebný prostor pro své zázemí.
Amfiteátr pro komentované ukázky. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Po objevení živých strašilek humřích na Ballově pyramidě v roce 2001 bylo rozhodnuto o vzniku záchranného chovu pro tento druh, který byl do té doby považován za vyhynulý. Z Ballovy pyramidy tak bylo v průběhu let odvezeno odvezeno celkem pět jedinců. Za cenu ohromného úsilí a osobního nasazení mnoha...
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní